√ زیره کفش چیست؟

به دلیل عمر بالا و مقاومت در برابر سایش و پارگی این نوع زیره در کفشهای ورزشی به عنوان زیره میانی استفاده میشود. دلیل این امر نرم بودن فوق العاده زیاد این ماده است که می تواند موجب تغییر شکل و لیز بودن آن شود. این نوع زیره از ترکیب زیره پلی یورتان پلی استر و MDI و به روش تزریق قالبی تولید می شود و دارای خاصیت مقاومت فوق العاده در مقابل سایش است. زیره کفش پلی یورتان ترموپلاستیک بیشتر در تولید زیره برای کفش های ورزشی استفاده می شود. در مورد پلی یورتان ترموپلاستیک TPU، کریستالها در نتیجه رسوب و تهنشینی یک ترکیب (پلی استایرن) از شبکه پلیمری (استایرن بوتادی ان) حاصل میشوند. زیره های کفش پلی اورتانی، که اصطلاحاً زیره کفش pu نامیده می شوند، علاوه بر وزن پایین آن ها، از بافت نرم و منعطفی برخوردا هستند که این ویژگی ها باعث راحتی پا در داخل کفش میشوند.

اصطلاح پی یو، مخفف عبارت پلی اورتان است که جزو پلیمرهای بسیار مقاوم می باشد و از جمله بهترین انواع به شمار می رود. به عبارت دیگر، باید از بهترین مواد اولیه در تولید آن استفاده شود. در تولید کفش های دستدوز و غیر دست دوز، از مواد و جنس های مختلفی برای زیره کفش استفاده می شود. پی وی سی ترکیبی یکی از پرمصرف ترین و ارزان ترین مواد در تولید انواع زیرره کفش، صندل و دمپایی محسوب می شود. زیره پی وی سی برای کار در محیط های در معرض حلال های آلدئیدها و کتون ها مناسب نیست. ای وی آ، مخفف اتیل وینیل استات است که یکی از پرکاربردترین مواد اولیه در ساخت زیره های کفش محسوب می شود. این مواد عمدتا در بعضی از کفش های ورزشی و همچنین در صندل ها و دمپایی ها استفاده می شوند. زیره چرمی معمولا از زیره لاستیکی و پلاستیکی گران تر است و به همین دلیل عمدتا در تولید کفش های با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد.

زیره کفش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به دلیل تماس مستقیم با زمین، کیفیت و نوع آن در سلامت پا بسیار مهم است. رویه کفش شامل بدنه اصلی و آستر است که پا را پوشش می دهد که می تواند از انواع چرم طبیعی و مصنوعی ساخته شود. یکی دیگر از نقشهای حفاظتی که زیره کفش ایفا میکند در واقع قدرت جذب و دفع ضربه و شوکهای خارجی است که به آن وارد شده و به پا میرسند؛ به این صورت که هرچقدر زیره مقاومتر، شوک کمتری به کف پا وارد میشود. با توجه به وجود منافذ ریز و طبیعی در زیرههای چرم، امکان عبور و مرور هوا به زیر کفش برقرار بوده و این ویژگی برای افرادی که گرمایی بوده یا تعریق بالایی دارند بسیار مطلوب است و این کفشها را مناسب بهار و تابستان میسازد اما از سویی دیگر همین منافذ احتمال نفوذ رطوبت به داخل کفش را هم امکانپذیر میکنند، به علاوه بخاطر قدرت اصطکاک پایین این زیرهها امکان لیز خوردن روی زمین مرطوب هم وجود دارد لذا برای فصول سرد و پر بارش چندان توصیه نمیشوند.

زیره چرم بیشتر به علت داشتن جذابیت ظاهری بالا خریداری می شود تا برای داشتن دوام, زیرا دوام کمتری نسبت به دیگر زیره های کفش داراست. گردش هوا و جذب رطوبت در چرم باعث شده به عنوان زیره مخصوصا در فصول گرم استفاده شود. همچنین این زیره مقاومت بالایی نیز در برابر لغزش و رطوبت دارد. این زیرهها علاوه بر اینکه مقاومت بسیار بالایی دارد ظاهر زیبایی به کفش می بخشد. این زیرهها وزن بالاتری دارند، اما از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار اند و از آن ها در کفش های راحتی استفاده نمی شود. این زیرهها به دلیل کیفیت بالا، در مد، مورد استفاده قرار میگیرند. در محیط های آبی لیز می خورند که به همین دلیل قسمت تحتانی زیره را با لاستیک و بالا را با EVA ترکیب می کنند. به دلیل نرم و سبک بودن و تحمل ضربه های شدید در تولید کفش های ورزشی استفاده میشود.