√ زیره کفش چیست؟

چطور ایدههای او توانست جهت صنعت کفشسازی ایران را تغییر دهد؟ گویا متوجه شده بود که ادامه تحصیل ممکن است طولانی باشد و او را از ایدههای خود دور کند. قسمت پایین کفش که در تماس مستقیم با زمین قرار دارد و فشار وزن بدن را تحمل می کند و مانع از آسیب دیدن پا می شود. پا قلب دوم انسان است به همین دلیل مراقبت از آن بسیار اهمیت دارد از آن جایی که زیره کفش بیشترین تماس را با زمین دارد بنابراین پا در معرض آسیب بیشتری است به همین دلیل زیره باید به گونه ای باشد که باید انسان را آزار نداده و در راه رفتن احساس راحتی را به ما منتقل کند.

زیره پی یو از ماده پلی یورتان که به نام پی یو (pu) هم معروف است ،تولید می شود. الاستومرهای گرمانرم (TPE) یک انتخاب مناسب برای زیره کفش در مقایسه با دیگرمواد پلیمری برای مثال PVC-PU هستند. امروزه با پیشرفت صنعت و تولید، از زیره های متفاوتی در تولید کفش استفاده می شود، که مزایا و معایب خود را دارند، زیره های کفش از نظر ظاهر، جذب ضربه، مقاومت سایشی، مقاومت در برابر انعطاف (خم شدن)، مقاومت در برابر لغزندگی با هم فرق دارند به طور مثال زیره کفش ورزشی با زیره کفش چرم مجلسی متفاوت است. از خصوصیات زیره این کفش این است که استحکام خیلی زیاد و انعطافپذیری بالایی دارد. شاید بهتر باشد، خیلی بیش از این جلو نرویم و ابتدا کمی بیشتر با آقای محمدرحیم متقی ایروانی آشنا شویم و پس از آن به ادامه داستان بپردازیم.

در سال ۱۳۲۱ با قبولی در رشته حقوق در دانشگاه تهران به تهران آمده و حقوق را نزد اساتید بزرگ آن زمان آموخت. محمدرحیم، فرزند بزرگ میرزا محمد کاظم بود که در آن روزگاران به واردات و صادرات چای و فرش مشغول بود. او بعد از بازگشت به ایران، با الهام از اقدام محمد امینالضرب (پدر صنعت برق ایران) بههمراه تعدادی از تجار شیراز دستگاه تولید برق خریداری کرد و «کارخانه برق فسا» را به راه انداخت. محمد رحیم به روایت خودش از شش سالگی در تجارتخانه پدر، کارهای مختلفی مثل جاروب کردن و ارسال نامه انجام میداد و تا آخر عمر همیشه از آن روزها به عنوان یکی از عوامل موفقیت خود نام میبرد.

خانواده او از شش نسل قبل از او از تجار معروف شیراز بودند. قبل از شروع لازم به ذکر است که برخی از مردم با تفاوت کفی و زیره کفش آشنایی ندارند. همانطور که در جدول فوق مشخص است، چگالی پلی یورتان کمترین چگالی ممکن است که بیانگر سبکی آن میباشد. تقریبا همیشه با زیره ی میانی پلی یورتان ترکیب می شود تا زیره ی PU/TPU را به وجود آورد. زیرره ی کفش پلی یورتان ترموپلاستیک بیشتر در تولید زیرره ی کفش ورزشی مورداستفاده قرار می گیرند. این نوع زیره در کنار نرم بودن بسیار سبک است و همچنین کفش ورزشکاران را از این نوع زیره می سازند. هر کفش متشکل از زیره، بند، رویه است که می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند. در این مجموعه، دو کارخانه «استاندارد» (ادامه رویه کارخانه مهرآباد) و «تاف» (تولید کفشهای صنعتی) قرار داشت که هر کدام دفاتر اداری، رستوران، مهدکودک و نانوایی مستقل خود را داشتند و همچنین ۴۰۰ خانه سازمانی در محیط پارک برای رفاه کارگران ساخته شده بود.