√ زیره کفش چیست؟

تقریبا همیشه با زیره ی میانی پلی یورتان ترکیب می شود تا زیره ی PU/TPU را به وجود آورد. محمدرحیم همیشه اهل کار بود و در دوران دانشجویی در مجله «آیین دانشجویان» مدتی مشغول به کار شد. محمد رحیم به روایت خودش از شش سالگی در تجارتخانه پدر، کارهای مختلفی مثل جاروب کردن و ارسال نامه انجام میداد و تا آخر عمر همیشه از آن روزها به عنوان یکی از عوامل موفقیت خود نام میبرد. بااینحال، شباهت فشار زیره پی یو از زیره EVA پایینتر است بنابراین زیره پی یو معمولا عمر طولانیتری نسبت به آن دارد. کفش ملی در آن زمان به بیش از ۱۴ کشور صادر میشد. عمده مردم آن دوره از گیوه و گالش استفاده میکردند، اما صنعت تولید آنها کاملاً سنتی و دستی بود. محمدرحیم پس از اتمام دوره کالج به شیراز بازگشت و در دبیرستان شاپور مشغول به تحصیل شد و دیپلم ادبی گرفت. محمدرحیم به توصیه پدرش که تحصیلاتی نداشت، در سال ۱۳۱۳ و بعد از اتمام دبستان برای یادگیری زبان انگلیسی به «کالج استوارت» یا همان دبیرستان ادب کنونی در اصفهان رفت.

با اتمام دوره دبیرستان در سال ۱۳۲۰، محمدرحیم برای کار راهی شرکت صنعت نفت آبادان شد. محمدرحیم متقی ایروانی در ۲۱ بهمن ماه سال ۱۲۹۹ در شیراز به دنیا آمد. همین طور در سال ۱۳۲۷ با طراحی نوآورانه خود پاساژی به نام «استاندارد» را در خیابان زند شیراز افتتاح کرد که چندین مغازه و یک سینما داشت. بعد از مدتی بازار شیراز را برای اهدافش بسیار کوچک دید و بههمین دلیل در اواخر سال ۱۳۲۹ به تهران مهاجرت کرد. محمدرحیم متقی ایروانی بعد از مهاجرت به تهران شرکتش به نام «باتا» را ثبت و در سبزه میدان در خیابان خیام راهاندازی کرد. امروزه با پیشرفت صنعت و تولید، از زیره های متفاوتی در تولید کفش استفاده می شود، که مزایا و معایب خود را دارند، زیره های کفش از نظر ظاهر، جذب ضربه، مقاومت سایشی، مقاومت در برابر انعطاف (خم شدن)، مقاومت در برابر لغزندگی با هم فرق دارند به طور مثال زیره کفش ورزشی با زیره کفش چرم مجلسی متفاوت است.

به دلیل هزینهی پایین و سبک بودن، محبوب ترین ماده به عنوان زیرهی میانی بخصوص در کفشهای ورزشی است. خاصیت جذب و دفع ضربه در این زیره بسیار بالا بوده لذا زیره ای وی آ برای اکثر کفشها حتی کفشهای ورزشی گزینه مناسبی میباشد. در تابستان مناسب هستند زیرا باعث خنک نگه داشتن پا میشوند اما در زمستان انتخاب مناسبی نیستند چون آب محیط را جذب میکنند. این زیره ها بسیار با کیفیت و سخت می باشند، چون کاملا طبیعی و دست ساز هستند. او چون خوشخط بود و دستی هم در نویسندگی داشت، چند عنوان کتاب ترجمه و تألیف کرد. درحالی که لاستیک های ولکانیزه استحکام ساختاری خود را از پیوندهای عرضی گوگردی که زنجیره ها را در سایت های پیوند دوگانه به هم متصل می کند می گیرد، استحکام الاستومر های ترموپلاستیک از کریستال هایی حاصل می شود که به عنوان پیوند عرضی فیزیکی میان زنجیرها عمل می کند.

شاید بهتر باشد، خیلی بیش از این جلو نرویم و ابتدا کمی بیشتر با آقای محمدرحیم متقی ایروانی آشنا شویم و پس از آن به ادامه داستان بپردازیم. مقاومت آن در برابر لغزش، سوراخ شدن و برش در مقایسه با PVC بیشتر است. یکی از مهمترین قسمتهای تشکیل دهنده هر کفش، زیره کفش است. اما اشتباه نکنید. هر زیره کاربرد خاص خود را دارد و هنگام خرید کفش باید به کاربرد زیره آن کفش نیز دقت کنید تا از شکستگی و ترک خوردن زیره کفش پیشگیری کنید. در سال ۱۳۲۱ با قبولی در رشته حقوق در دانشگاه تهران به تهران آمده و حقوق را نزد اساتید بزرگ آن زمان آموخت. محمدرحیم، فرزند بزرگ میرزا محمد کاظم بود که در آن روزگاران به واردات و صادرات چای و فرش مشغول بود. تکراسا نوشت: کفش ملی نه تنها نخستین کارخانه کفشسازی ماشینی در ایران بود، بلکه محمدرحیم متقی ایروانی، بنیانگذار کفش ملی، کفش را که در آن زمان کالایی لوکس به حساب میآمد در ذهن مردم به عنوان یک نیاز اصلی جا انداخت و با تولید انواع کفش برای تمامی طبقات جامعه، مدل پوششی جامعه را دستخوش تغییرات جدی کرد.