√ زیره کفش چیست؟

این زیره ها در برابر نفوذ آب نیز مقاومت هستند و نسبت به دیگر انواع زیره ها کمی سنگین تر هستند اما دوام و انعطاف پذیری بیشتری دارند. لاستیک استایرن- بوتادی ان , ارزان ترین و مرسوم ترین لاستیک مصنوعی در بازار کفش میباشد که قیمت و مقاومت آن در برابر سایش از مزایای این لاستیک محسوب میشود ولی معایبی نیز دارد که از جمله آن میتوان به مقاومت کم این نوع لاستیک به خستگی اشاره کرد. در میان انواع مختلف لاستیک ، لاستیک ولکانیزه در برابر پلی اورتان به عنوان قوی ترین رقیب با توانایی ضد آب بودن ، و خشک و گرم نگه داشتن پاها، ایستاد. با این حال ، وقتی به برخی از ویژگی های غیر قابل مذاکره مانند دوام ، تنفس ، مقاومت در برابر آب ، عایق و بسیاری دیگر از آن می پردازیم ،به راحتی به پلی اورتان میبازد.

در حالی که بسیاری از این مواد در معیارهای خاص خودشون نتایج استثنایی را به نمایش می گذارند ،اما در مقیاس کلی یک ماده وجود دارد ، که بیشتر در تولید کفش قرار میگرد و ان ( پلی اورتان :PU) است. با این حال ، تامین کنندگان زیرهPU نیازی به نگرانی نداشتند،زیرا در طولانی مدت زیره ی PVC با تهویه ی ضعیف و همچنین بافت ضعیف کف ان که باعث ایجاد چسبندگی میشود،همچنان PU را به بهترین زیره کفش تبدیل میکند. در فروشگاه اینترنتی نوین چرم محصولات بسیاری با استفاده از زیره PU ساخته شده است که از جمله آنها میتوان به کفش اسپرت مردانه کارل اشاره کرد. زیره نئولایت جایگزین مقرون به صرفه زیره چرم است و از خصوصیات آن میتوان به مقاوم بودن آن در برابر آب اشاره کرد. معمولا زیره هایی که از مواد ترمو ساخته میشوند، دارای کیفیت بالایی است، ولی وزن آنها کمی بالا می باشند (البته این سنگینی موقع دست گرفت کفش مشهود میشود) مواد زیره ترمو بسیار خوشبو می باشد، که در همان ابتدای نظر شما را جلب میکند، این خوشبو بودن تا حدودی می تواند باعث جلوگیری از بوی بد پا شود، در مواد ترمو میتوان از ترکیب رنگهای متفاوتی استفاده کرد به شکلی که قسمتی از زیره به یک رنگ و قسمت دیگری به رنگ دیگری می باشد، که با کمی خلاقیت در تولیدکننده یا طراح مدل کفش زیبایی ۲ چندانی به کفش می دهد، شکستی در زیره ترمو بسیار پایین است و به ندرت دیده میشود، زیره ترمو بیشتر در کفش های مردانه استفاده میشود، امکان سایش در زیره ترمو وجود ندارد، ترمو دارای عایق حرارتی می باشد که باعث جلوگیری از انتقال حرارت زمین به پا میشود.

اگر در مشخصات کفشی که میخرید عبارت Rubber نوشته شده است یعنی کفش شما دارای زیره لاستیک میباشد این زیره ها از کیفیت بالایی برخوردار هستند و از مواد لاستیکی ساخته شدهاند در مقابل شکستن و سایش همچنین اصطحکاک مقاوم هستند و قدرت انعطاف پذیری خوبی دارد. PU مخفف عبارت پلی اورتان میباشد یکی از پرکاربردترین ماده ها در تولید زیره کفش بوده و از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است همچنین قیمت بسیار پایینی دارد که خرید آن را به صرفه تر می کند. ای وی أی مخفف اتیلن وینیل استات می باشد از این ماده بیشتر برای تولید کفش استفاده می کنند همچنین در ساخت بعضی از جوراب ها نیز این ماده کاربرد بسیار دارد. کلمه EVA مخفف عبارت (Ethyl Vinyl Acetate) است و ویژگی آن این است که از مواد فوقالعاده نرمی ساخته شده و قابلیت تحمل شوکها و ضربههای شدید را دارد.

زیره کفشها تولید شده از لاستیک معمولاً ترکیبی از چند ماده افزودنی به لاستیک است تا بتوان خواص فیزیکی زیره کفشها را کنترل کرد. اگر این ویزگی ها کافی نبود که تولیدکنندگان بتوانند پلی اورتان را نسبت به چرم ترجیح دهند ، هزینه نسبتاً بالاتر چرم باعث شد تا کف PU در این جنگ پیروز شود. سوالی که هنوز هم وجود دارد این است که چگونه پلی یورتان می تواند رقبای معمولی خود را شکست دهد تا به این موفقیت برسد. از زمان ظهور ، پلی یورتان در میان صنعت کفش محبوبیت پیدا کرده است آنچه باعث محبوبیت پلی یورتان شده مجموعه گسترده ای از کیفیت آن است که به تهیه کنندگان این اجازه را میدهد آن را به عنوان یک ماده مناسب و مرسوم برای انواع کفش ارائه دهند.