√ زیره کفش چیست؟

توجه به استانداردهای پنجه کفش هم در انتخاب آن بسیار مهم است. اغلب مردم در انتخاب کفش به زیبایی و رنگ و طرح آن دقت می­کنند نه به استاندارد بودن آن. دقت در انتخاب کفش و توجه به رعایت اصول استاندارد در تولید آن یکی از ضروری­ترین نیازها برای حفظ سلامت افراد است. برای انتخاب یک کفش ارگونومیک چه اصولی را باید رعایت کنیم؟ پس لباس مناسبی به تنشان کنیم! در دهه های گذشته، اغلب تولید کنندگان بنام صنعت زیره کفش در جستجوی جایگزین مناسبی برای زیره های قدیمی بودند که به مانند زیره های قدیمی باکیفیت و در عین حال زیره قوی، پایدار، شیک باشد. در آمریکای لاتین بیشترین مصرف مواد پی یو را در صنعت ساخت و ساز به خود اختصاص داده است. در بیشتر افراد یک پا از پای دیگر کمی بزرگتر است به همین دلیل توجه کنید که همواره کفش را به اندازه­ی پای بزرگتر خود بگیرید.

توصیه اکثر متخصصان و محققان این است که در انتخاب کفش، اولویت را به اندازه­ی مناسب، سبکی، ضربه­گیری و انعطاف­پذیری داده و در عین حال تمامی موارد ذکر شده را لحاظ کنید. وقتی کفش در پایتان است باید حداقل 1-5/0 سانتیمتر بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش فاصله باشد در غیر این صورت یک سایز بزرگتر را انتخاب کنید. انتخاب کفش در وهله اول باید بر اساس نوع استفاده­ای که از آن می­شود، صورت گیرد و کفش استاندارد کفشی است که سه مشخصه بارز داشته باشد: جنس خوب، پاشنه استاندارد و قالب و پنجه استاندارد. علاوه بر موارد ذکر شده، زیره های پلی اورتانی بر پایه پلی استر دارای مقاومت بالا در برابر آب هستندکه باعث جلوگیری از سرخوردگی در برابر آب می شود. این مساله در خانم­ها شایع­تر است؛ به طوری که انحراف شست پا در خانم­ها 9 برابر آقایان است و جلوی کفش باید به گونه­ای باشد که پنجه­های پا از هم باز بشود.

اگر از کفی استفاده می­کنید به یاد داشته باشید هر روز پس از در آوردن کفش، کفی­ها را برای هوا خوردن از کفش خارج کنید تا عمر طولانی­تری داشته باشند. چرم طبیعی، به علت دارا بودن منافذ طبیعی در بافتش، امکان تبادل هوا میان بیرون و داخل کفش را فراهم آورده و باعث تنفس پا می­شود به همین دلیل ساده، بهترین رویه برای کفش همان رویه چرم طبیعی است، رویه مصنوعی به علت تبادل نکردن هوا باعث بوی بد پا و عرق کردن بیش از حد می­شود. تاکنون با برترین جنسهایی که اکثر شرکتهای تولیدی برای ساخت کفش از آنها استفاده میکنند، آشنا و ویژگی هریک اتز اناوع زیره کفش را به اختصار مطالعه کردید.

این کفش­ها، انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و آنها را بدفرم می­کنند. کفش­هایی که پنجه آنها تیز است باعث می­شوند انگشت های پا روی هم بیافتند. زیره­های PU سبک­تر، راحت­تر، قابل انعطاف­تر و در برابر سایش مقاوم­تر بوده و دوام آنها بیشتر است و بعد از گذشت زمان، اصطکاک آن به صورت جزئی کاهش می­یابد و درجه سختی آن نسبت به لاستیک نیتریل کمتر است، به همین دلیل شوک­های فشاری را جذب می­کند. این نوع، عایق حرارت است و مناسب استفاده در فصول گرم و سرد می باشد، از طرفی مقاومت بسیار زیادی در برابر لغزش، سایش و شکستن دارد. این کوپلیمر دارای بسیاری از خواص مطلوب مانند کشش، شفافیت، مقاومت در برابر روغن و سایش است. مقاومت بالا در برابر خمش : قدم زدن و دویدن، زیره کفشها را در معرض خم شدن قرار می دهد. به کاربردن این نوع زیره در کفشهای رانینگ اشتباه است چون وزن بالایی دارد و به همین دلیل کفش کوهنوردان از این نوع زیره ساخته می شود که هم در برابر نفوذ آب و هم در برابر سایش مقاوم باشد این نوع زیره سر نمی خورند .