√ زیره کفش چیست؟

حالا اگر مانند قسمت قبل سعی کنید قسمت های مختلف کفش را مورد بررسی قرار دهید متوجه میشود که خواندن مقادیر با این وسیله ساده تر است. بدون تردید اولین و مهمترین وسیله به حساب میآید. بنابراین کفش محافظ پا بوده و از مهمترین وسایل و پوشاک کوهنوردی به شمار میرود. تولید انواع زیره کفش ایمنی با مواد پلی یورتان بسیار موردتوجه است. زیره لاستیکی که عمدتا لاستیک ولکانیزه است دارای انواع مختلفی میباشد که در ادامه به آنها اشاره میشود. SBR فوم سلول بسته است و برای ضد آب کردن قسمت های محتلف به کار میرود. نئوپرن و SBR در مواردی به کار گرفته میشوند که خاصیت کشسانی مورد نیاز باشد. زیره لاستیکی نسبت به زیرههایی که در بالا گفته شد کمی سنگینتر است. فوم EVA همانطور که قبلا گفته شد برای زیر لایه های توری استفاده میشود.

اگر به سنجش قسمت های مختلف ادامه دهید متوجه خواهید شد که خواندن سفتی قسمت های نرم کفش مشکل تر خواهد بود. این قسمت از کفش می تواند نقش مهمی در محافظت از پاها و جلوگیری از خستگی زود هنگام داشته باشد. اما اشتباه نکنید. هر زیره کاربرد خاص خود را دارد و هنگام خرید کفش کوهنوردی، باید به کاربرد زیره آن کفش نیز دقت کنید تا اتفاقات احتمالی برایتان جلوگیری به عمل آورد. امروزه زیره Eva کاربرد وسیعی در تولید انواع کفش دارد. لاتکس معمولا برای آستر یقه کفش کاربرد دارد. بنابراین تولیدکنندگان کفش، زیره کفش PU را برای کفش هایی با ایمنی بالا برای استفاده در صنایع نیز درخواست دارند. بنابراین باعث آلودگی محیط زیست نمی شود.

اما این نوع زیره دارای مضراتی نیز است از جمله: جذب آب آسان، از بین بردن آن آسان نیست از این رو برای محیط زیست نامطلوب است، به آسانی کثیف میشود. فوم سلول بسته این نوع زیره، خاصیت جذب ضربه بالایی دارد. PE یک فوم سلول بسته و ضد آب است. ویبرام اس.پس.آ. یک شرکت ایتالیایی مستقر در آلبیت زاده (در ایالت وارزه در منطقه لومباردی شمال ایتالیا) است که هم تولید کننده و هم مجوز دهنده ی تولید زیره ی کفش لاستیکی مارک ویبرام است. مثلا میتوانید نقاط مختلف کفش رو آزمایش کنید و اعداد آن را بخوانید. با دورومتر شما میتوانید سفتی و تراکم مواد را بدست آورید. دورو متر یک عدد برای میزان سفتی آن نمایش خواهد داد. اندازه گیری سفتی و تراکم فوم های خیلی نرم میتواند کار مشکلی باشد.

در خیلی از کفشهای پاشنه بلند خانوم ها زیره خارجی از جنس PU با تراکم بالا ساخته میشوند. تکه های بدست آمده بشکل پد ها و زبانه های داخلی کفش پرس میشوند. اگر قصد خرید کفش دارید زیره پی یو می تواند یکی از انتخاب های خوب برای شما باشد. البته انتخاب کفشی خوب و استاندارد تنها به نوع زیره آن محدود نمیشود؛ اما به هر حال یکی از نکات مهمی است که علاوه بر زیبایی، باید به آن هم دقت کنید. به طور کلی این نوع زیره ها بر پایه ی دو نوع پلی ال، استری و یا اتری، تولید می شوند. حالت پذیری فوق العاده ی فلامینت زیبایی خاصی به کفش های این نوع داده است.