√ زیره کفش چیست؟

ویبرام نوعی استاندارد بی نظیر است که زیره هایش امروزه به طور گسترده استفاده می شود. امروزه کمپانی ویبرام انواع کفی های مختلف را برای کوهپیمایان و کوهنوردان با تغییر ترکیب کفی برای بهتر پوشیدن یا محکم تر چسبیدن، و طراحی مدل های قالب های مختلف برای تطبیق با همه چیز از راهپیمایی روزانه تا صخره های افقی و یخ، تولید می کند. برامانی با اختراع اولین قالب های زیره لاستیکی برای کفش ها خوشنام شده است. از دیگر مزایای این زیره کفش این است که امکان شکستن ندارد و چگالی متوسطی دارد بنابراین وزن سبکی دارد و برای پیادهروی نیز مناسب است. در این مقاله قصد داریم مواد مختلفی که به طور گسترده در تولید انواع زیره کفش استفاده میشود را مرور کنیم.

زیره BPU به ظاهر ضخامت کمی دارد اما این واقعیت ندارد و جزو ضخیم ترین زیره های کفش محسوب می شود که مقاومت بالایی در برابر آب و هوا دارد . ولی هنگامی که مه و کولاک به گروه زد، این پوتین ها مانع حرکت کوهنوردان روی سطح لیز شد و حمایت اندکی در برابر سرما داشت. زیره کفش ترمو (Termo) با کیفیت بالای خود به شما این امکان را میدهد که به راحتی بر روی سطوح لغزنده نیز قدم بزنید. این زیره را می توان به دلیل سازگاری با محیط زیست یک قدم از زیره های دیگر جلوتر دانست. یک نوع چرم دانهدار کامل است . جنسی همراه پلی استر و نایلون، به اصلاح چرم مصنوعی که عمدتا در کفشهای جدید یافت میشود.

صنایع کفش یکی از مکان هایی است که از پلی ال های پلی استری به منظور دستیابی به خواص فیزیکی و مکانیکی مورد انتظار، استفاده می گردد. پلی استر: این نسخه از پلی یورتان با استفاده از پلی ال های پلی استر تولید میشود و مقاومت فوق العادهای در برابر گرما و سایش دارد. کفی طراحی شده بود، تا کشش عالی در وسیع ترین طیف سطوح را میسر کند، درجه ی بالایی از مقاومت در برابر سایش داشته باشد و با استفاده از آخرین و جدیدترین لاستیک جوش داده شده ی زمانش ساخته شده بود. زیره های ساخته شده توسط ویبرام با نام های زیره های ویبرام، لاستیک ویبرام، یا به سادگی ویبرام شناخته می شوند.

معمولا با نایلون یا تورهای نایلونی جفت میشود تا کفشی با قابلیت تنفس بالا ایجاد کند. زیره اتیلن وینیل استات یا EVA به دلیل ارزان بودن و سبکوزن بودن یکی از محبوبترین مواد مورداستفاده در تولید زیره کفش میباشد. این نوع از زیره ها در برزیل، چین، ایتالیا و ایالات متحده آمریکا تولید می شوند و توسط بیش از ۱۰۰۰ کارخانه تولید کننده کفش در محصولات کفش هایشان استفاده می شود. در ایالات متحده، محصولات کفی ویبرام تحت پروانه انحصاری توسط شرکت کوآباگ بروکفیلد شمالی ماساچوست تولید می شوند. با وجودی که این برند مشهورترین برند در میان جامعه ی صحرایی و کوهنوردی است، ویبرام مدل های کثیری از کفی های بطور ویژه طراحی شده برای مُد، ارتش، نجات، اجرای قانون و کاربردهای صنعتی تولید کرده. او با یک زیره گنجانده شده (برای سطح نرم) ساخته شده از یک ترکیب لاستیکی بادوام که به خوبی به سنگ می چسبید بازگشت و آن را از مخفف ِ نام ِ خود ویبرام نامید.