چگونه یک کفش ارگونومیک انتخاب کنیم؟

بیشتر به من آموخته این است: به دنیا لبخند بزن و دنیا به تو لبخند خواهد زد. فعالیت تولیدی این شرکت تولید انواع کفش صندل و دمپایی لایانگشتی با بهرهگیری از مدل اصلی ژاپنی برای راحتی بیشتر و بهتر پا بود. زیره پایه و ستون اصلی کفش است و انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن ها در ایران زیره کفش PU است که مخفف پلی اورتان است. این درحالی است که زیره های کاملا چرم به مرور زمان و بالشتک ها در اثر تراکم و پرس شدن احساس راحتی بیشتری به پاها می دهند.در نتیجه زیره چرمی از نظر راحتی ماندگارتر است که البته همین ویژگی های متمایز باعث شده که این گروه از کفش ها گران تر از انواع دیگر شوند. این ماده یک فراورده شیمیایی میباشد که جذابیتهای زیادی را در تولید نهایی ایجاد میکند. شرکت با ۲۰۰ نفر کارمند سالانه حدود ۱/۲ میلیون جفت صندل تولید میکند و تا به امروز حدود ۳۵ میلیون جفت صندل تولید کرده است.

زیرا معتقد بود که چند هزار نفر از این طریق زندگی می کنند. به پیشنهاد پسرش بهمن ایروانی در حوالی شهر آتلانتا در ایالت جورجیا «پارک صنعتی کامن ولث» کارخانجات کفش «اوکاباشی» (Okabashi) را با مشارکت شرکتهای ایتالیایی و ژاپنی که در ایران با او همکاری داشتند تأسیس کرد و کسبوکار خانوادگی مسیر جدیدی را تجربه نمود. او مواد اولیه تولیدی در صندلها را قابل بازیافت کرد و همچنین سیستم جدیدی را برای تعویض و بازیافت صندلهای کهنه مشتریان شرکت با مدلهای جدیدتر آن کرد و باعث شد تا در زمان او بیش از ۴۵ تن از صندل قدیمی بازیافت شوند. اما اشتباه نکنید. هر زیره کاربرد خاص خود را دارد و هنگام خرید کفش کوهنوردی، باید به کاربرد زیره آن کفش نیز دقت کنید تا اتفاقات احتمالی برایتان جلوگیری به عمل آورد.

زیره کفش پی یو دارای دوام، راحتی و قیمت مناسبی است و تمام ویژگیهای یک زیره ایده آل را دارا می باشد کلمه PU مخفف عبارت پلی یورتان ( Poly Urethane ) می باشد و به صورت خلاصه به زیره هایی که تولید شده از ترکیب دو ماده پلی ال و ایزوسیانات است گفته می شود زیره های PU دارای وزن کمی هستند از این رو بسیار سبک بوده و دارای دوام بالایی نیز می باشند. کفش هایی که دارای این نوع کف هستند برای استفاده خشن مناسب بوده و کشش و ثبات زیادی دارند. اوکاباشی زمانی کار خود را شروع کرد که تولید کفش آمریکا در حال برونسپاری به چین بود و سالهای اولیه شرکت با سختیها و چالشهای فراوانی همراه شد. این شرکت پس از مهاجرت خانواده ایروانی به آمریکا و به پیشنهاد بهمن ایروانی در شهری در حوالی شهر آتلانتا در ایالت جورجیا شروع به کار کرد.

محمد رحیم متقی ایروانی سرانجام در ۱۲ بهمن ۱۳۸۴ در سن ۸۵ سالگی در شهر لندن چشم از جهان فروبست. ایدههای نوین او باعث شد تا کسبوکار خانواده روزهای جدیدی را تجربه کند و صنعت کفشسازی خانواده بیش از نیم قرن را تجربه کند. ایروانی بعد از ۲۵ سال مصادره کارخانه، با روی کار آمدن هر مدیر جدیدی به او تلفن میزد و انتصابش را به مدیریت تبریک میگفت و او را به حفظ شرکت تشویق میکرد. شاید بتوان گفت شرکت اوکاباشی تنها میراث باقی مانده از خانواده ایروانی بوده که توسط دو نسل بعد از رحیم ایروانی در حال اداره شدن است. سارا ایروانی، فرزند بهمن ایروانی، از سال ۱۳۹۶ مدیر عامل شرکت اوکاباشی شد. با مصادره شدن گروه صنعتی ملی در سال ۵۸، محمدرحیم ایروانی در سال ۱۳۶۰ ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد. در حال حاضر محل کارخانهها (پارک صنعتی کفش ملی) به انبار تبدیل شده که بخشی از آن در اختیار شرکت خودروسازی سایپا است و بخش دیگر آن تبدیل به انبار کفش شده است.