چرا کفش با زیره پی یو بخریم؟

طراحان کفش نیز با توجه به سلیقه، نیاز مشتریان و سبک طراحیهای خود، هر کدام از یک نوع زیره استفاده میکنند. تولید مواد (PU) در ایران بسیار پایینتر از نیاز صنایع مرتبط با این ماده است. این ماده نوعی پلیمر گرمانرم است که قیمت مناسب و خواص مکانیکی متعادلی دارد. نئوپرین ها خانواده بزرگی از لاستیکهای مصنوعی هستند که مشخصاتی شبیه به لاستیک طبیعی داشته اما مقاومت به نفت، روغن، اکسید شدن و مقاومت به آتش بالاتری نسبت به لاستیک طبیعی دارد. زیره ی نئوپرین ویژگی انعطاف در دمای پایین را لاستیکی طبیعی را نداشته و کاربرد آن را برای مصارف جذب ضربه و شوک محدود می کند. زیره Rubber با وجود استحکام بالا، قدرت انعطاف پذیری بسیارخوبی هم دارد و همین ویژگی باعث میشود که در ساخت کفشهای کوهنوردی از این نوع زیرهها استفاده شود.

شاید ارزان ترین و متداول ترین نوع زیره را می توان از نوع پی وی سی نام برد، زیره پی وی سی قابل انعطاف نیست، و خشک است، وزن سنگی نسبت به زیره های پی یو و تی پی یو دارد، و در آب هوای های سرد و گرم واکنش نشان نمی دهد و خشکی خود را نگه می دارد، امکان شکستی در زیره پی وی سی بالا می باشد، دارای عایق حرارتی متوسطی می باشد، امکان سایش به دلیل خشکی در آن وجود ندارد، دارای اصطحکاک متوسطی می باشد. از سوی دیگر، زیره باید به گونهای باشد، که پای انسان را آزار ندهد و هنگام راه رفتن، احساس راحتی را به افراد منتقل کند. این زیره مناسب کسانی است، که باید برای مدتی طولانی در مسیرهای ناهموار و لغزنده راه بروند. این ماده بسیار مقاوم است و شوکها را به خوبی جذب میکند، در نتیجه هنگام راه رفتن، فرد ناهمواریهای موجود بر روی زمین را کمتر احساس میکند.

افراد زیادی ترجیح میدهند که اوقات فراغت خود را صرف کوهنوردی کنند و عدهای بهعنوان یک ورزش جدی به آن نگاه میکنند. در مواردی طراحی برخی از زیرهها چنان زیباست که حتی زیبایی رویه را تحت شعاع قرار داده و خود زیبایی زیره به طور مستقل دلیل انتخاب کفش میشود. در این مقاله می خواهیم انواع زیره کفش و کاربرد آن ا را برای شما بیان کنیم . همچنین در ساخت انواع جوراب نیز کاربرد دارد. زیرههای تولید شده از پی وی سی، بسیار مقاوم هستند و به عنوان جایگزینی مصنوعی برای چرمهای ارزان قیمت، کاربرد دارند. دربسیاری از ویژگیها نسبت به سایر الاستومرهای ترموپلاستیک ( thermoplastic elastomer ) برتری دارد.

از آنجا که زیره کفش، بیشترین تماس را با زمین دارد، بنابراین در معرض آسیب بیشتری قرار دارد. اختراع این ماشین، فرآیند تولید کفش را متحول کرد. قرنها پیش، درست زمانی که اولین کفشها اختراع شدند، مهمترین ویژگی آنها، انعطافپذیر بودن زیرههایشان بود. دلیل این امر نرم بودن فوق العاده زیاد این ماده است که می تواند موجب تغییر شکل و لیز بودن آن شود. پس دیگر نیازی نیست نگران تغییر شکل این کفش باشید. اگر زیره کفش شما مناسب و استاندارد باشد، سلامتی پا و کمر شما تضمین خواهد شد و هرگز نگران این موضوع نخواهید بود. اگر در مشخصات کفش کلمه RB نوشته شده باشد، یعنی زیره این کفش لاستیک است. مزایایی که این دستگاه ها نسبت به محصولات مشابه دارند، موجب شده تا فروش خوبی در بازار داخلی داشته باشند. این زیره استحکام خوبی داشته و در برابر مواد شیمیایی نیز مقاومت بالایی دارد از این رو برای تولید کفش هایی با ایمنی بالا از زیره هایی استفاده می شود که جنس آن پلی یورتان است.