نوین فوم : تولید انواع تاتامی ، فوم و کفپوش ورزشی

به عنوان مثال، کف کفش های ورزشی دارای انواع مختلفی از مواد هستند که بسته به نحوه استفاده از کفش متفاوت است. کف کفش از انواع مختلفی از مواد مانند لاستیک طبیعی، چرم، پلی اورتان و ترکیبات PVC ساخته شده است. در اکثر مواقعی که مقاومت در برابر نفت، بنزین و هیدروکربنهای آروماتیک مطرح است، بهجای زیره لاستیک طبیعی از لاستیک NBR استفاده میگردد. اگر به مقاومت زیره کفش در برابر لغزش و سایش، اهمیت میدهید باید به سراغ زیره کفش کفش تی پی یو (TPU) بروید. زیره ها انواع مختلفی دارند که رایج ترین زیره در ایران زیره کفش پی یو (PU) است که مخفف پلی یورتان می باشد. از آنجا که پی یو نرم و انعطاف پذیر است توجه صنعت جهانی را به سوی خود معطوف کرده است به گونه ای که موج گسترده ای از حضور آن را در بازارهای جهانی پیش بینی نموده اند که سبب افزایش ارزش دلاری آن خواهد بود.

ترکیب لاستیک و tpu در زیرهی کفش سبب میشود که کفش در سطوح مربوط و لغزنده سر نخورد. کفش هایی که دارای این کفی هستند معمولاً در دفاتر اداری یا برای لباس رسمی استفاده می شوند. اینها معمولاً از کف برای کفش استفاده می کنند. این زیره در حالت کلی شفاف و بدون رنگ است و همین ویژگی باعث می شود تا تولیدکنندگان کفش این زیره را با رنگ کفش مورد نظر خود تولید کنند. جوانان یا نوجوانان به ندرت از این کف پا استفاده می کنند. سرخپوستان آمریکایی از پوست حیوانات موکاسین هایی با کف نرم تهیه می کردند. اصطکاک پایینی دارد و در گریدهای مختلف نرم و سخت تولید می شود. این زیره به دلیل وزنی که دارد معمولاً از TPU و قسمت رویی آن از PU ساخته می شود تا هم نرم باشد و هم خاصیت اصطکاک بالایی داشته باشد و در عین حال سبک باشد.

البته انتخاب کفشی خوب و استاندارد تنها به نوع زیره آن محدود نمیشود؛ اما به هر حال یکی از نکات مهمی است که علاوه بر زیبایی، باید به آن هم دقت کنید. آیا تا به حال فکر کرده اید که PVC تنها برای ساخت لوله های آب یا تفنگ اسباب بازی استفاده می شد. خوشبختانه، تکنولوژی این امکان را فراهم کرده است تا عملیترین و کاربردیترین زیرههای کفش با اشکال مختلف و اهداف مختلف ساخته شوند. کف می تواند از یک ماده یا انواع مختلف ساخته شود. متریال مورد استفاده در ساخت کف به سبک و هدف کفش بستگی دارد. سبک است و معمولاً در ساخت دمپایی، صندل ارزان قیمت و کفش استفاده می شود ، در حالی که این ماده یک مواد کاملا قانونی است اما خاصیت شکنندگی آن باعث شده که بسیاری از شرکت ها مثل نایک ، Patagoniaمتعهد شده اند که از آن استفاده نکنند . این زیره وزن بالاتری نسبت به دیگر زیره ها دارد ولی استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد، به همین خاطر از این زیره برای ساخت کفش راحتی استفاده نمیشود.

آنها به صورت گرانول هستند و بیشتر در کفش های راحتی استفاده می شوند. نرمی این زیره به حدی بوده که با آن کفشهای راحتی میسازند. همانطور که گفته شد، ویژگی بارز این نوع زیره این است که مقاومت بسیاربالایی در برابر سایش و لغزش دارد، عایق خوبی محسوب میشود و در برابر شکستن نیز مقاوم است. این اعجوبه پلیمری مقاوم در برابر سایش، مواد شیمیایی و در برابر اشعه ماوراء بنفش حتی روی آب شناور است. بسیار محکم است و در برابر آب و هوا بسیار مقاوم عمل میکند. پلیالهای پلیاتر در برابر سایش مقاومتر و در برابر تغییر رنگ و تجزیه ناشی از میکروبهایی که در کفشهای محبوب رشد میکنند، غیرقابل نفوذ هستند.