مستند تولید زیره کفش – شرکت یورتان پلیمر شریف

یکی از مشکلات آن موقع بازار عرضه و توزیع منظم بود، ایروانی برای حل این مشکل به فکر افتتاح فروشگاههایی برای توزیع مستقیم محصولات در سرتاسر کشور افتاد و تا سال ۱۳۵۵ توانست ۲۵۷ مغازه (بعد تا ۴۰۰ مغازه) در سرتاسر ایران خریداری و افتتاح کند که ۸۷ شعبه آن در تهران بود. او توانست گالش وارداتی ۱۰ تومنی را با ۴ تومان تولید و عرضه کند. برای مثال تیم او از سال ۱۳۳۹ تحقیقات مختلفی را بر روی سایز پای مردان و زنان و کودکان انجام دادند و محصولات شرکت بعد از هر تحقیقی تغییر داده میشد و در جهت بهبود محصول قدم برمیداشتند. با خلاقیت ایروانی در جهت کاهش هزینههای جانبی کفش ملی در مقیاسی بزرگتر به مسیر خود ادامه داد.

بعد از تجربه موفق کفش ملی در مهرآباد جنوبی، دیگر آن مکان پاسخگوی خط تولید کفش ملی نبود و ایروانی به دنبال افتتاح فاز بعدی خود یعنی افتتاح پارک صنعتی ملی افتاد. در سال ۱۳۳۴ محمدرحیم ایروانی به دنبال توسعه کسبوکارش، پاساژ استاندارد (به جز انبار عمده فروشی) را اجاره داد و کارخانه خود را در مهرآباد جنوبی در زمینی به وسعت ۷۰۰ مترمربع خرید. این گروه از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۲، ۱۰ شرکت را در زمینه تولید انواع کفش(کفش استاندارد ،گابور و …)، کفش صنعتی، چکمه (چکمه ملی) و دمپایی (سرپایی ملی و اتافوکو) و همچنین ۲۵ شرکت دیگر با همکاری شرکای خارجی و ایرانی برای تأمین نیازهای شرکتهای تولیدی اصلی افتتاح کرد.

در این مجموعه، دو کارخانه «استاندارد» (ادامه رویه کارخانه مهرآباد) و «تاف» (تولید کفشهای صنعتی) قرار داشت که هر کدام دفاتر اداری، رستوران، مهدکودک و نانوایی مستقل خود را داشتند و همچنین ۴۰۰ خانه سازمانی در محیط پارک برای رفاه کارگران ساخته شده بود. معمولا در کفشهای ایمنی تخصصی استفاده می کنند. که به پلیمر زیره اضافه میگردد باعث بهبود خواص آن می شود. مستند تولید زیره کفش شامل توضیحات جامع و کاملی راجع به انواع زیره های کفش و تولید زیره های کفش پلی یورتان همراه با توضیحات و نمایش کامل فرآیندهای تولید. همان طور که توضیح دادیم، تولید کفش در آن دوره کاملاً سنتی بود و یکی از نوآوریهای محمدرحیم متقی ایروانی ماشینی کردن این صنعت بود. محمدرحیم ایروانی، نام کارخانه خود را «ملی» گذاشت که یادآور روزهای ملی شدن صنعت نفت و خاطرات روزهای خوب برای مردم بود.

رویه این کفش ها ترکیبی از نوعی ماده به نام وگان و بامبو است که به عنوان ضد باکتری عمل می کند و مانع از بوگرفتگی کفش می شود. در ابتدا کارخانه روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ جفت کفش تنیس (نوعی کفش با زیره پلاستیکی و روکش کتانی) با نام ولکو تولید میکرد و کمی بعد به ۴۰۰ جفت در روز رسید. زیره پلاستیک: پی وی سی (PVC) مهم ترین ماده تولید زیره کفش به صورت سنتزی است. بله پی وی سی، همان موادی که در ساخت لوله و پنجره و… زیره ها انواع مختلفی دارند که رایج ترین زیره در ایران زیره کفش پی یو (PU) است که مخفف پلی یورتان می باشد.