فوم پلی یورتان کفش و زیره

او با یک زیره گنجانده شده (برای سطح نرم) ساخته شده از یک ترکیب لاستیکی بادوام که به خوبی به سنگ می چسبید بازگشت و آن را از مخفف ِ نام ِ خود ویبرام نامید. و کفش های تولید شده توسط این نوع پلی ال ها برای استفاده ایمنی کاری در محیط های شیمیایی مناسب تر می باشند. این فوم هم به سبب نرمی نمیتواند گزینه ای برای ساخت زیره کفش باشد. برامانی با اختراع اولین قالب های زیره لاستیکی برای کفش ها خوشنام شده است. ازین فوم برای ساخت کفی کفش، جوراب های پد دار و لایه زیرین بافت رویه استفاده میشود. یک فوم بسیار نرم که اغلب بین دو لایه بافت دیگر لمینت میگردد.

لایه های نازک این فوم برای پشتیبانی به بافت و پارچه لمینت میشود. یکی از خصوصیاتی که پلی یورتان را به ماده ای مطلوب برای کفش تبدیل می کند ، انعطاف پذیری بالای آن است ، به این معنی که با گذشت زمان تمایل به پهن شدن یا فشرده شدن ندارد. برای سالیان طولانی کوهنوردان پوتین های عاج دار غیراستاندارد با کفه ی چرمی نرم و صاف می پوشیدند که به هنگام حرکت روی انواع اجسام تیز یا برجسته، دچار کشیدگی یا لغزیدن بر روی سنگ ها و صخره ها در هنگام کوهنوردی میگشتند. با فوم لاتکس به راحتی میتوان اشکال پیچیده را در قالب های سر باز تولید کرد. سبک بودن آن به دلیل فرآیندی است که در تولید ورق فوم زیره کفش استفاده میشود. نقش بعدی و مهم زیره کفش، ایجاد احساس راحتی برای کف پای افراد در حین راه رفتن، ایستادن و استفاده از کفش است. کفش در تمام رشتههای کوهنوردی، یخنوردی، سنگنوردی، جنگلپیمایی، کوهپیمایی سبک و سنگنوردی سالنی و…

حتی میتوان کل زیره ( زیره میانی و زیره خارجی یا عاج کفش) را یکجا با آن تولید نمود. امروزه کمپانی ویبرام انواع کفی های مختلف را برای کوهپیمایان و کوهنوردان با تغییر ترکیب کفی برای بهتر پوشیدن یا محکم تر چسبیدن، و طراحی مدل های قالب های مختلف برای تطبیق با همه چیز از راهپیمایی روزانه تا صخره های افقی و یخ، تولید می کند. پی یو یک ماده پلیمری است که از ترکیب مواد شیمیایی خاص و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. زیره چرمی معمولا از زیره لاستیکی و پلاستیکی گران تر است و به همین دلیل عمدتا در تولید کفش های با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد. عمدتا سایش در وزن های بالای ۱۰۰ کیلوگرم اتفاق می افتد. این نوع از زیره ها در برزیل، چین، ایتالیا و ایالات متحده آمریکا تولید می شوند و توسط بیش از ۱۰۰۰ کارخانه تولید کننده کفش در محصولات کفش هایشان استفاده می شود.

این ماده پلیمری است که از پیوندهای اورتان تشکیل شده است. یکی از مهمترین قسمتهای تشکیل دهنده کفش کوهنوردی، زیره کفش است. EVA متداول ترین ماده برای ساخت زیره میانی کفش های اسپرت و ورزشی است. در سال ۱۹۵۴ ، نخستین صعود موفق به قله توسط هیات اعزامی ایتالیایی که زیره های لاستیک ویبرامی پوشیده بودند انجام شد. در سال ۱۹۳۵ ، کوهنورد ایتالیایی ویتالی برامانی صعود گروهی را رهبری کرد که در آن او و هم گروهی هایش با پوتین های عاج دار استفاده کردند، اما برای راحت تر حرکت کردن، پاپوش های سبک تری را برگزیدند. این زیره از تمامی زیره های موجود سبک تر است و به هیچ عنوان قابلیت شکستن و سایش ندارد. این فوم میتواند مثل بالش نرم و انعطاف پذیر باشد یا مثل سنگ سفت باشد.EVA تقریبا در هر رنگی در دسترس میباشد و در انواع مختلف کفش ها یافت میشود.