فوم پلی یورتان کفش و زیره

که امروزه جزو هنرهای دستی محصوب میشود.این زیره ها بسیار با کیفیت وسخت میباشند چون کاملا طبیعی و دست ساز هستند.در کفشهای دست دوز معمولا از این زیره ها استفاده میکنند. زیره های EVA:این زیره ها بسیار سبک هستند.به صورت گرانول میباشند.در کفشهای راحتی بیشتر استفاده میکنند.به علت اینکه در دماهای مختلف تغییر شکل میدهند معمولا با لاستیک و تی پی یو ترکیب میکنند تا تغییر شکل پیدا نکنند.در محیط های آبی لیز میخورند که به همین دلیل قسمت تحتانی زیره را با لاستیک و بالا را با EVA ترکیب میکنند. ویبرام نوعی استاندارد بی نظیر است که زیره هایش امروزه به طور گسترده استفاده می شود. امروزه کمپانی ویبرام انواع کفی های مختلف را برای کوهپیمایان و کوهنوردان با تغییر ترکیب کفی برای بهتر پوشیدن یا محکم تر چسبیدن، و طراحی مدل های قالب های مختلف برای تطبیق با همه چیز از راهپیمایی روزانه تا صخره های افقی و یخ، تولید می کند.

در گذشته کفشها بیشتر از چرم درست میشدند؛ کفشهای چرمی امروزه کمتر متداول هستند و جای خود را به کفشهایی با طرحهای جدید و رویههایی از الیاف مصنوعی و سایر مواد نو ترکیب دادهاند. این مواد به صورت مایع و دو جزعی به نامهای پلییول و ایزوسیات میباشد که هنگام ترکیب با هم دیگر واکنش یافته و زیره تولید میشود. این کفش بهدلیل مقاومت زیاد در برابر لغزش عایق خوبی نیز محسوب میشود. زیره Rubber با وجود استحکام بالا، قدرت انعطاف پذیری بسیار خوبی هم دارد و همین ویژگی باعث میشود که در ساخت کفشهای کوهنوردی از این نوع زیرهها استفاده شود. بارزترین ویژگی این زیرهها جذابیت بصری بالای آنها است که به کفش هم جلوهای خاص میدهد به همین دلیل از این زیرهها بیشتر برای استفاده در کفشهای چرم مجلسی و کلاسیک استفاده میکنند. در برخی مدلهای کفش کوهنوردی از رابر استفاده میشود.هدف استفاده از رابر در کفشهای کوهنوردی این است که عایق و ضدآب است.

او با یک زیره گنجانده شده (برای سطح نرم) ساخته شده از یک ترکیب لاستیکی بادوام که به خوبی به سنگ می چسبید بازگشت و آن را از مخفف ِ نام ِ خود ویبرام نامید. این تفکر آنقدر در تولید کفش نهادینه شد، که تا به امروز میتوانیم آثارش را در تولید و طراحی انواع کفشها مشاهده کنیم. این یک طراحی بسیار ابتدایی بود، آنقدر اساسی بود که هرگز نمی توانست برای حمایت مناسب از شخص کافی باشد. کفی طراحی شده بود، تا کشش عالی در وسیع ترین طیف سطوح را میسر کند، درجه ی بالایی از مقاومت در برابر سایش داشته باشد و با استفاده از آخرین و جدیدترین لاستیک جوش داده شده ی زمانش ساخته شده بود.

همچنین تزریق مستقیم زیره کفش همراه با بخش فوقانی ساختار کفش موجب افزایش کیفیت نهایی محصول و هیزنه های پایین تر تولید می گردد. پیشرفت ساخت کفشها، راحتی و ایمنی بیشتری را برای کوهنوردان به همراه داشته است. کوهنوردی تجربیات جالبی را با خود به همراه دارد که به شما انرژی و شادابی را در کنار تندرستی هدیه میدهد. خرید کفش هایی که به اندازه نیم سایز بزرگتر هستند – نه کفش های خیلی بزرگتر – لزوماً مشکلی را حل نمی کند. ویبرام همچنین کفی هایی رو منحصرا برای تخته زدن کفش (عوض کردن کفی) تولید نموده است. همچنین در برابر لغزش و رطوبت نیز مقاوم است. از محافظت بسیار خوبی در برابر لغزش برخوردار است.