زیره کفش چیست؟

مقاومت بالا در برابر لغزندگی: به عبارتی، مقدار اصطکاک و یا ضریب اصطکاک بین مواد انواع زیره کفش و مواد مختلف کفپوش باید بالا باشد تا از لیز خوردن و آسیب رساندن به فرد جلوگیری شود. زیره لاستیکی که عمدتا لاستیک ولکانیزه است دارای انواع مختلفی میباشد که در ادامه به آنها اشاره میشود. پلی یورتان به زیره هایی گفته می شود که با ترکیب دو ماده پلی ال و ایزوسیانات که موادی بسیار نرم هستند، تولید می شوند. این زیره ذاتا سخت است و با اضافه کردن برخی مواد می توان آن را نرم کرد. مشتریان انتظار دارند زیره کفش آنها در حین ورزش و پیادهروی و در شرایط دمایی و محیطی مختلف بهآسانی آسیب نبیند. زیرههای پیو بسیار سبک هستند و دوام بالایی دارند.

لاستیک کلروپرن (Chloroprene Rubber -CR): نئوپرنها یک خانواده بزرگ از لاستیک ها هستند و نسبت به لاستیک های طبیعی مقاومت بهتری در برابر آتش، اکسیداسیون و روغنها دارند. صنایع کفش یکی از مکان هایی است که از پلیول های پلی استری به منظور دستیابی به خواص فیزیکی و مکانیکی مورد انتظار، استفاده می گردد. این زیره در جذب عرق پا بسیار قوی بوده و در تابستان پا را خنک نگه می دارد. ولی در زمستان نمی توان از این کفش استفاده کرد، چون تمامی اب محیط را جذب می کند. این تفاوت به دلیل برتری فوم های پلی استری از نظر مقاومت سایشی بالاتر، استحکام کششی قابل توجه تر، ازدیاد طول در نقطه شکست مناسب تر می باشد. به دلیل عایق حرارتی بودن، این زیره برای استفاده در تابستان و زمستان بسیار مناسب است.

تاکنون با برترین جنسهایی که اکثر شرکتهای تولیدی برای ساخت کفش از آنها استفاده میکنند، آشنا و ویژگی هریک اتز اناوع زیره کفش را به اختصار مطالعه کردید. به دلیل عمر بالا و مقاومت در برابر سایش و پارگی این نوع زیره در کفشهای ورزشی به عنوان زیره میانی استفاده میشود. این زیرهها دارای مقاومت کشسانی پایین تری در دمای بالا هستند و همچنین دارای طول عمر بیشتری نیز میباشند. بنابراین عمر آنها بسیار طولانی تر است. استفاده از این زیره بسیار کم شده بود تا بعد از گرانی پی یو دوباره استفاده از پی وی سی رونق پیدا کرد. زیره کفش ایمنی Rubber ممکن است به دلیل اصطکاک لاستیک با سطح، در هنگام راه رفتن روی سطح صاف و صیقلی، صدا تولید کند که این اتفاق طبیعی است. به لطف قابلیت خاص PVC که در اشکال مختلفی قالبریزی میشوند، سبکهای مختلفی از آنها وجود دارد که میتوان گزینه دلخواه را از میان آنها انتخاب کرد.

اسید فرمیک یا اسید آدپیپیک به عنوان یک نمک با آمین ترتیب در دمای اتاق یا پایین تر وجود دارد و محلول در دمای 30 درجه سانتیگراد یا بیشتر از هم جدا می شود، به طوری که هیچ تأثیر بازدارندگی اولیه مشاهده نمی شود. این زیره به هیچ عنوان امکان شکستن و سایش ندارد و در عین حال اصطکاک بالایی نیز دارد. زیره کفش لاستیکی در برابر آب نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. حساسیت بالا به دلیل وجود بیش از ۳۵۰ پایانه عصبی در هر سانتی متر مربع از پا موجب می شود که از این عضو شگف انگیز اندام های بدن به عنوان قلب دوم یاد شود. زیره های چرمی قیمتی بیشترنسبت به دیگر زیره ها دارد ولی در صورت خرابی میتوان آنها را تعمیر کرد. این زیره ها در برابر لغزش و سایش بسیار مقاوم هستند.