زیره کفش چیست؟

ایدههای نوین او باعث شد تا کسبوکار خانواده روزهای جدیدی را تجربه کند و صنعت کفشسازی خانواده بیش از نیم قرن را تجربه کند. محمدرحیم ایروانی، نام کارخانه خود را «ملی» گذاشت که یادآور روزهای ملی شدن صنعت نفت و خاطرات روزهای خوب برای مردم بود. بنابراین کفشهایی که از زیره پیو بهره میبرند، برای استفاده طولانی مدت بسیار مناسب هستند. اصلی ترین مزایای این محصول جذب آب است .این زیره در جذب عرق پا بسیار قوی بوده و در تابستان پا رو خنک نگه میدارد ولی در زمستان نمیتوان از این کفش استفاده کرد چون تمامی اب محیط را جذب میکند.

با بزرگتر شدن کسبوکار، در نهایت ایروانی در سال ۱۳۴۷ قطعه زمینی در اسماعیل آباد (واقع در کیلومتر ۱۸ جاده قدیم کرج) خریداری کرد و تا سال ۱۳۴۹ پارک کارخانجات گروه صنعتی ملی در آنجا احداث شد. از سال ۱۳۳۹ توسعه و انتقال فعالیتها به مکانی جدید واقع در اسماعیل آباد آغاز شد. به این ترتیب، مسیر جدیدی در صنعت کفش ایران آغاز شد. به این ترتیب، سیستم سنتی کفش جای خود را به نظام جدید کارخانهای داد و هر ماه افراد جدیدتری وارد کارخانه شدند و کارخانه نیز بزرگ و بزرگتر شد و ایروانی با خرید زمینهای اطراف کارخانه را بزرگتر کرد. مصرف کنندگان انتظار دارند زیرهی کفشهای آنها در حین ورزش و با هر درجه حرارت و میزان فرسایش سالم بماند. به دلیل نرمی فوقالعاده زیره EVA معمولا آن را با لاستیک و تی پی یو (TPU) ترکیب میکنند تا در برابر حرارت مقاوم باشد و تغییر شکل ندهد.

اتیلن وینیل استات(EVA) کوپلیمر جامد اتیلن و وینیل استات است و به شکل یک فوم سلول-بسته تشکیل میدهد. معمولاً نوک باریک و پاشنه بلند کفش باعث انتقال وزن بدن به جلوی پا و تغییر شکل درانگشتان و بیرون زدگی استخوان پا به خارج می­شود. زیره چرم یک ویژگی خیلی مهم دارد که امکان تنفس پا و گردش هوا وجود دارد. اکثر کفشهای آن زمان لاستیکی و پلاستیکی بودند، اما ایروانی با نبوغی که داشت در سال ۱۳۳۷ با افتتاح کارخانه تولید چرم زمینه را برای تولید کفش چرم هم فراهم کرد. طراحی برخی از زیره های کفش به قدری زیباست که خود دلیلی برای خرید آن کفش میشود. همان طور که توضیح دادیم، تولید کفش در آن دوره کاملاً سنتی بود و یکی از نوآوریهای محمدرحیم متقی ایروانی ماشینی کردن این صنعت بود. اما او که سودای تولید کفش در ایران را داشت راهی اروپا شد و پس از سفری که به چکسلواکی داشت، توانست دو کارشناس تولید و یک اتو کلاو (وسیلهای برای گرم کردن پلاستیک و …) را به ایران وارد کند و با این تجهیزات تولید گالش ماشینی را با تنها ۳۵ کارگر آغاز کرد.

او حتی برای کاهش بیشتر هزینهها به خصوص هزینه (و زمان) رفتوآمد کارگران و کارمندان به فکر افتتاح دو خط راهآهن در آن منطقه افتاد و از سرویسهای ایابوذهاب برای کارگرانش استفاده کرد. بعد از تجربه موفق کفش ملی در مهرآباد جنوبی، دیگر آن مکان پاسخگوی خط تولید کفش ملی نبود و ایروانی به دنبال افتتاح فاز بعدی خود یعنی افتتاح پارک صنعتی ملی افتاد. در سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۳۶ مشارکت با شرکت ولکو بههم خورد و شرکت ملی به صورت مستقل کار خود را ادامه داد. مقاومت خوبی در برابر لغزیدن ، اکسیداسیون و تا شدن دارند. مقاومت شیمیایی بالا: پلی اورتان به دلیل دارا بودن ویژگیهای خاص خود، در برابر اکثر آسیب های شیمیایی مقاومت نشان داده است. شرکت آرمان آذربایجان فعالیت های خود را در تولید زیره کفش پلی اورتان با برند اکیب از سال 1384 در شهر تبریز شروع نموده است. زمانی که صحبت از مشاغلی می شود که شما را تا چندین ساعت مجبور به سر پا ایستادن می کند بهترین نوع کفش برای این مشاغل می تواند زیره پلی اورتان باشد.