زیره کفش چیست؟

به دلیل نرمی فوقالعاده زیره EVA معمولا آن را با لاستیک و تی پی یو (TPU) ترکیب میکنند تا در برابر حرارت مقاوم باشد و تغییر شکل ندهد. اگر به دنبال کفشی مستحکم و قوی میگردید تا بتوانید در شرایط آب و هوایی مرطوب و لغزنده از آن استفاده کنید، زیره کفش تی پی یو (TPU) و زیره لاستیکی (Rubber) بهترین گزینههای پیش روی شما است. به علت اینکه در دماهای مختلف تغییر شکل می دهند معمولا با لاستیک و تی پی یو ترکیب می کنند تا تغییر شکل پیدا نکنند. اصطحکاک پایینی دارد. در گریدهای مختلف نرم و سخت تولید می شود.

مقاومت بالا در برابر خمش:قدم زدن و دویدن زیره کفش را در معرض خمش قرار می دهد.زیره کفش نباید در حین پیاده روی یا ورزش و شرایط دمایی و محیطی مختلف آسیب ببیند. عدم خمش کفش، باعث آسیبدیدگی زانوها و کمر و مچ پا خواهد شد. عوامل آنتی استاتیک، آنتی باکتریال و غیره که به پلیمر زیره کفش اضافه میگردد باعث بهبود خواص آن میشود. این زیره به زیره پلاستیکی هم معروف است. البته رویه کفش هم آسیب میبیند و سریع از بین میرود. در غیر این صورت حتی یکقدم هم نمیتوان با کفش برداشت زیرا احتمال زمین خوردن بالا میرود. آنها عملکرد فوق العاده ای را در اختیار شما قرار می دهند، در حالی که مقاوم در برابر سایش نیز هستند، حتی زمانی که مجبور به ضربه زدن شدید یا پریدن می شوید. زیره نئوپرین ویژگی انعطاف در دمای پایین را لاستیک طبیعی را نداشته و کاربرد آن را برای مصارف جذب ضربه و شوک محدود میکند.

سپس این جنبه وجود دارد که آنها همچنین ضربه ها را به خوبی جذب می کنند. این کفی ها بسیار بادوام هستند و هیچ گونه سمی ندارند. این کفی ها بسیار سبک وزن بوده و مشخصات بالایی دارند. این ویژگی ها این مدل را به یک زیره بیرونی بسیار مناسب تبدیل می کند. نکته مثبت در مورد این کفی ها این است که در محدوده بسیار مقرون به صرفه عرضه می شود و یکی از ارزان ترین کفپوش های تاریخ است. همچنین استفاده از آن برای تولیدکنندگان بسیار مقرون به صرفه است. این زیره در انواع کفشها استفاده میشود و عایق بسیار خوبی محسوب میشود. همانطور که گفته شد، ویژگی بارز این نوع زیره این است که مقاومت بسیاربالایی در برابر سایش و لغزش دارد، عایق خوبی محسوب میشود و در برابر شکستن نیز مقاوم است. همانطور که از اسم این زیره پیداست در صورتی که کفش شما دارای زیرهی rubber باشد یعنی از زیره لاستیکی در آن استفاده شده است.

همانطور که از نامش پیداست، در قسمت تحتانی کفشها استفاده میشود. این ورقها جهت تولید کفش به کارخانهها فرستاده میشود و در آنجا پس از برش خوردن، در قسمت زیرین کفش استفاده میشود. صحبت از رویه و سایر اجزای تشکیل دهنده کفش که جز این قسمت میباشند خارج از حوصله این مطلب بوده اما قبلا راجع به آن به طور مختصر مفید در مجموعه مقالات کفش آراد صحبت کردهایم. آیا جای تعجب نیست که این روزها تقریباً همه برندهای اصلی از EVA در کفش های خود استفاده می کنند؟ این با ترکیب و قالب گیری گرانول های لاستیکی ، که از مواد اولیه جامد به دست می آیند ، تولید می شود.