با انواع مختلف زیره کفش و خصوصیات آنها آشنا شوید! – مجله کادای

به طور کلی این نوع زیره ها بر پایه ی دو نوع پلی ال، استری و یا اتری، تولید می شوند. در حالت کلی این نوع لاستیک بسیار ضعیف است مگر اینکه از مواد پر کننده تقویت کننده استفاده شود. جنس رابر لاستیکی است. جنس قالب زیره ها معمولا از دو نوع است: قالب زیره پلاستیک و قالب زیره آلومینیومی. این جنس از مقاومت بالایی برخوردار بوده و معمولا دچار شکستگی نمیشود، در برابر سایش مقاوم بوده و اساسیترین مزیت آن این است که مقاومت بالایی در برابر اصطکاک دارد. زیرهی خارجی که به اختصار به عنوان زیره شناخته میشود در انتهاییترین بخش کفش قرار دارشته و در تماس مستقیم با زمین است. در بازه تنوع کفشها، مهمترین بخش کفش که همان زیره کفش است نیز از تنوع بالایی برخوردار است و هر زیره هم از مواد مختلف و برای کاربردهای مختلف ساخته شده است.

یکی از اساسیترین نکاتی که در هنگام خریداری کفش باید به آن توجه ویژهای داشت، کیفیت و ساختار مناسب زیره کفش بر اساس کف پای هر شخص است. در نهایت برای داشتن یک پیادهروی راحت میتوانید از کفشهایی با زیره termo استفاده کنید. از طرف دیگر ABS بیمزه است، اما توصیه نمیشود که آن را لیس بزنید، همین که به حرف ما اعتماد کنید کافی است! در صورتی که قصد خرید کفشی را دارید که مقاومت بسیار زیادی در مقابل لغزش و سایش داشته باشد باید کفشهایی را بخرید که از زیرهی termo در ساخت آنها استفاده شده است. از خانوادههای بزرگ لاستیکهای مصنوعی نئوپرینها هستند و بسیار شبیه به لاستیک طبیعی میباشند.

لاستیک بوتادین استایرن (Styrene Butadiene Rubber-SBR):لاستیک استایرن-بوتادین رایج ترین و ارزان ترین لاستیک مصنوعی است. وقتی نوبت به زیرههای PVC میرسد، بهتر است گفته شود که این زیرهها جایگزینی مصنوعی برای چرم هستند و گزینههای مقرون به صرفهتری محسوب میشوند. ممکن است برخی افراد این ویژگی را عیب بدانند اما برخی نیز ممکن است دوام این زیره را به سنگینی آن ترجیح دهند. آیا میدانید که اولین کفش ساخته شده به دست بشر اساسا از برخی مواد پهن، انعطافپذیر و رشتههایی برای محکم نگه داشتن آن در پا تشکیل شده بود؟ ولی واقعا لایق این حجم از تعریف و تمجید است؟ از مهمترین و حساسترین بخشهای تشکیلدهندهی یک کفش زیرهی آن است. شرکت آرمان آذربایجان فعالیت های خود را در تولید زیره کفش پلی اورتان با برند اکیب از سال 1384 در شهر تبریز شروع نموده است. زیره PVC یا همان پلی وینیل کلرید دارای مقاومت مکانیکی بینظیری است و عایقی باورنکردنی در برابر سرما و گرما و رطوبت است.

چنانچه در زمان تولید زیره پی یو توجه کافی به آن نشود احتمال دارد که زیره دارای حباب هایی باشد که به دلیل مواد نامرغوب یا اشکال در قالب رخ دهد. این زیرهها دارای مقاومت کشسانی پایین تری در دمای بالا هستند و همچنین دارای طول عمر بیشتری نیز میباشند. پی یو در صنعت ساخت و ساز، بسته بندی، مبلمان، خودرو و کفش به کار می رود. سهم پی یو در صنعت کفش و بسته بندی و الکترونیک 15 درصد از کل سهم جهانی آن در دیگر تولیدات می باشد. در مقالهی حاضر نگاه مختصری به انواع موادی که در صنعت کفش بخصوص برای تولید زیره کفش استفاده میشود خواهیم داشت و آنها را با زیره کفش پی یو مقایسه خواهیم نمود. اگر دنبال کفشی هستید که در برابر لغزش و سایش به شدت مقاوم باشد حتما کفشهایی را انتخاب کنید که با زیره ترمو ساخته شدهاند. از بارزترین خصوصیات زیره کفش چرم میتوان به این مورد اشاره کرد که حتما در فصل گرم تابستان از کفشهای با زیره چرم استفاده کنید.