با انواع مختلف زیره کفش و خصوصیات آنها آشنا شوید! – مجله کادای

قدرت اصطکاک پایینی دارد و هم میتواند نرم و هم سخت باشد. اصطحکاک پایینی دارد.در گریدهای مختلفی تولید میشود نرم و سخت. زیره پفکی یا ابری وزن بسیار پایینی دارد که تقریبا هر جفت بین 150 تا 300 گرم میباشد. چگالی پایینی دارد که باعث سبکی کفش میشود،سایشی متوسط دارد و در صورت ترکیب مواد پلییول و ایزوسیات به صورت مناسب به هیچ عنوان شکستی نخواهد داشت. ماده پلی اورتان باعث گردیده است که کفش هایی که با زیره کفش PU ساخته میشوند، به عنوان اولین گزینه برای کفشهای سبک باشند. تی پی یو (TPU) ترموپلاستیک الاستومری بر پایه پلی یورتان می باشد، تی پی یو (TPU) کاملاً شفاف است و از خواص مهم تی پی یو (TPU) می توان به خاصیت الاستیکی عالی آن اشاره کرد. به علت سنگینی معمولا در ساخت این زیره قسمت پایین زیره را TPU و بالای آن pu میسازند تا هم نرم و هم سبک و هم خاصیت اصطکاک بالا و در عین حال سبک باشد.

کفش باید در کنار مزایایی که ذکر گردید باید دارای خاصیت جذب ضربه نیز باشد. دستگاه دارای ورق سمباده می باشد که در حال چرخش می باشد. خود مواد اولیه تشکیل دهنده پی وی سی اندکی سفت بوده که برای نرمتر شدن با موادی دیگر ترکیب میشود. تی پی یو همان پلی اورتان ترموپلاستیک است که خواص شگفت انگیزی دارد. ین زیره ها بسیار سبک هستند.به صورت گرانول میباشند.در کفشهای راحتی بیشتر استفاده میکنند.به علت اینکه در دماهای مختلف تغییر شکل میدهند معمولا با لاستیک و تی پی یو ترکیب میکنند تا تغییر شکل پیدا نکنند.در محیط های آبی لیز میخورند که به همین دلیل قسمت تحتانی زیره را با لاستیک و بالا را با EVA ترکیب میکنند. این زیره ها بسیار سبک هستند.به صورت گرانول میباشند.در کفشهای راحتی بیشتر استفاده میکنند.به علت اینکه در دماهای مختلف تغییر شکل میدهند معمولا با لاستیک و تی پی یو ترکیب میکنند تا تغییر شکل پیدا نکنند.

ولی در برابر حلالهای نفتی و بنزین مقاومت زیادی ندارد بهدلیل اینکه لاستیک طبیعی هیدروکربن است. همچنین به دلیل اینکه این زیره عایق حرارتی میباشد، برای استفاده در فصل تابستان و زمستان مناسب است. این استطکاک بسیار بالا در برابر لغزندگی باعث شده است تا تولید کنندگان صنعت کفش به فکر استفاده از این نوع زیره ها برای فصول سرد جهت استفاده در شرایط برفی و لغزنده بیافتند. فوم PU سلول بسته به دلیل دوام بالا برای ساخت زیره خارجی کفشهای کوهنوردی و پیادروی مناسب است. کفشهایی که دارای این زیره هستند هم دوام و هم قیمت مناسبی دارند. در حال حاضر، زیرههای EVA جزو بهترین زیرههایی هستند که دارای ویژگی جذب شوک هستند. که امروزه جزو هنرهای دستی محصوب میشود.این زیره ها بسیار با کیفیت وسخت میباشند چون کاملا طبیعی و دست ساز هستند.در کفشهای دست دوز معمولا از این زیره ها استفاده میکنند.

اصلی ترین مزایای این محصول جذب آب است .این زیره در جذب عرق پا بسیار قوی بوده و در تابستان پا رو خنک نگه میدارد ولی در زمستان نمیتوان از این کفش استفاده کرد چون تمامی آب محیط را جذب میکند. از این رو زیره کفش یکی از مهمترین اجزا آن محسوب می شود. برای مثال پیادهروی، ورزش و همچنین فعالیتهای کاری که در آن فرد مدت زمان زیادی برای قدم زدن سپری میکند، گزینه بسیار مناسبی محسوب میگردد. تست سایش Taber Type Abrasion Tester Model: HI-1412-D کاربرد: از این دستگاه برای تعیین مقاومت سایشی لاستیک ها و همچنین زیره کفش ها استفاده می شود. کارخانه زیره کفش اکیب این افتخار را دارد تا با استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت و همچنین با بهرهگیری از توانمندیهای پرسنل خود در عرصه تولید انواع زیره کفش؛ بخصوص زیره کفش PU کمک شایانی برای تولید کنندگان صنعت کفش نماید. در کفش ایمنی نیز از این زیره ها استفاده میشود.