با انواع مختلف زیره کفش و خصوصیات آنها آشنا شوید! – مجله کادای

به علت اینکه در دماهای مختلف تغییر شکل می دهند معمولا با لاستیک و تی پی یو ترکیب می کنند تا تغییر شکل پیدا نکنند. بااینحال، شباهت فشار زیره پی یو از زیره EVA پایینتر است بنابراین زیره پی یو معمولا عمر طولانیتری نسبت به آن دارد. کفش کلاسیک مردانه 3926 که در فروشگاه اینترنتی نوین چرم موجود است، از زیره EVA بهره میبرد. از دیگر مزایای زیره کفش EVA میتوان به الاستیته و انعطاف پذیری خوب، قابلیت رنگ آمیزی و مناسب برای آب و هوای مختلف اشاره کرد. از دیگر مزایای این زیره این است که امکان شکستن ندارد و چگالی متوسطی دارد بنابراین وزن نسبتا سبکی دارد و برای پیادهروی نیز مناسب است. معمولا در تولید کفشهای کوهنوردی از این زیره استفاده میشود به این دلیل که زیره rubber انعطافپذیری و استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد.

معمولا در کفشهای سربازی و کوهنوردی از این زیره ها استفاده می کنند. امروزه با پیشرفت صنعت و تولید، از زیره های متفاوتی در تولید کفش استفاده می شود، که مزایا و معایب خود را دارند، زیره های کفش از نظر ظاهر، جذب ضربه، مقاومت سایشی، مقاومت در برابر انعطاف (خم شدن)، مقاومت در برابر لغزندگی با هم فرق دارند به طور مثال زیره کفش ورزشی با زیره کفش چرم مجلسی متفاوت است. این زیره در ساخت کفشهای ایمنی کاربرد دارد و مقاومت زیادی در برابر شکستن از خود نشان میدهد. به طور کلی دارای مقاومت در برابر سایش بهتر اما مقاومت خستگی (fatigue resistance) ضعیف تر نسبت به لاستیک طبیعی است.

مخصوصا در مواقعی که پای شما زیاد عرق میکند کفش با زیرهی چرم بهترین انتخاب برای شما است. این انتخاب به دلیل خواص چگالی، فرآیندپذیری، دوام و مکانیکی مناسبتر آنهاست. زیره های EVA: این زیره ها بسیار سبک هستند. سیستمهای پلی یورتان به دو گروه کلی سیستمهای پلی استری و سیستم های پلی اتری تقسیم میشوند. علاوه بر این، فوم سلول بسته پلی یورتان با تراکم بالا برای ساخت انواع کفشهای زنانه از جمله کفش های پاشنه بلند نیز مورد استفاده قرار میگیرد. کفش های متنوع زیادی با زیره کفش PVC در بازار هست که شما می توانید مدل کفش موردنظر خود را در سبک های گسترده ای خریداری کنید. گویا متوجه شده بود که ادامه تحصیل ممکن است طولانی باشد و او را از ایدههای خود دور کند. یکی از مهمترین قسمتهای تشکیل دهنده هر کفش، زیره کفش است.

یکی از پرکاربرد ترین و در عین حال ارزانترین مواد برای زیرهی کفش، PVC (پلی وینیل کلراید) است که مناسب انواع کفشها، دمپاییها و صندلها است. زیرهی خارجی که به اختصار به عنوان زیره شناخته میشود در انتهاییترین بخش کفش قرار دارشته و در تماس مستقیم با زمین است. زیرهی NBR یا همان الاستومر به کوپلیمری از بوتادین و اکریلونیتریل گفته میشود. انعطاف پذیری در دمای پایین نئوپرن ها در مقایسه با لاستیک طبیعی کمتر است که همین امر باعث کاهش استفاده از آنها در هنگام شوک یا ضربه بخصوص در هوای سرد میشود. محمدرحیم به توصیه پدرش که تحصیلاتی نداشت، در سال ۱۳۱۳ و بعد از اتمام دبستان برای یادگیری زبان انگلیسی به «کالج استوارت» یا همان دبیرستان ادب کنونی در اصفهان رفت. با اتمام دوره دبیرستان در سال ۱۳۲۰، محمدرحیم برای کار راهی شرکت صنعت نفت آبادان شد.