با انواع مختلف زیره کفش و خصوصیات آنها آشنا شوید! – مجله کادای

یکی از دلایلی که کفش پی یو به عنوان یک کفش مرغوب شناخته شده است بخاطر زیره بادوام و منحصر به فردی است که در تولید آن به کار می رود. یکی از تفاوتهای محسوس یک خریدار و مخاطب کفش با یک خریدار معمولی هنگام خرید کفش، بررسی کردن یا بیتوجهی به همین بخش یعنی زیره کفشها، جنس زیره و ویژگیهای مربوط به هرکدام از این اجناس است. داشتن زیره خوب و با کیفیت، جنس رویه کفش، راحتی و سبکی کفش از موارد مهمی است که باید در زمان انتخاب یک کفش مناسب حتما در نظر داشت. یکی دیگر از نقشهای حفاظتی که زیره کفش ایفا میکند در واقع قدرت جذب و دفع ضربه و شوکهای خارجی است که به آن وارد شده و به پا میرسند؛ به این صورت که هرچقدر زیره مقاومتر، شوک کمتری به کف پا وارد میشود.

مقداری از راحتی که کف پا در تماس با کفش حس میکند ناشی از نرمی زیره کفش و جنس آن میباشد و مقدار دیگری از راحتی پا که مربوط به زمان راه رفتن میباشد به خاصیت ارتجاعی و میزان انعطاف زیره کفش بازمیگردد؛ هرچقدر کفش منعطفتر بوده و راحتر خم شود قدم برداشتن بر سطوح مختلف راحتتر انجام میشود. این لاستیک یکی از رایجترین و ارزانترین لاستیک مصنوعی به حساب میآید. لاستیک نیتریل (Acrylonitrile-butadiene rubber -NBR): اکریلو نیتریل بوتادین رابر که به اختصار نیتریل رابر نام دارد، الاستومرکوپلیمری از بوتادین و اکریلونیتریل است که بیشتر برای کفشهای ایمنی و در مواردی که به مقاومت بالایی در برابر روغنهای نفتی و یا بنزین نیاز باشد، کاربرد دارد. از PVC در ساخت در پنجره و لوله استفاده می شود قدرت مکانیکی خوبی که این ماده دارد باعث شده در ساخت زیره کفش نیز از آن استفاده کنند.

دارند؛ بهتر است که برای مدتی مشخص از زیره کفش طبی استفاده کنند تا به روند درمان آنها کمک کند و از بروز مشکلات دیگر جلوگیری کنند. زیرههای چرم از انعطاف و نرمی خوبی بهرهمند بوده و به خوبی از راحتی پا پشتیبانی میکنند. این زیرهها فقط در وزنهای بسیار بالا (بالای صد کیلوگرم) احتمال ساییدگی و خورده شدن دارند؛ زیرههای پلییورتان عایق خوبی در برابر انتقال حرارت، سرما و رطوبت به درون کفش هستند. اگر در انتخاب کفش چرم زنانه حساسیت دارید و به مقاومت کفش در برابر لغزش و ساییدگی اهمیت میدهید حتما کفشی با زیره TPU خریداری کنید.

یکی دیگر از وظایف زیره کفش که وابسته به نوع جنس زیره و نوع طراحی آن است: ظرفیت تحمل وزن زیره در برابر وزن افراد و مقاومت زیره در برابر ساییدگی در طول زمان است که نهایتا طول عمر و ماندگاری زیره کفش را تعیین میکند. مجموع دلایل بالا و اینکه زیرههای تی پی یو سبک وزن هستند و به راحتی میتوان مدت طولانی و بدون خسته شدن با آنها کارکرد از این زیرهها گزینه مناسبی برای تولید کفش ایمنی فراهم کرده است. مواد پلی یورتان بهصورت دو جزئی و از ترکیب دو مایع در فشار بالا توسط دستگاه تزریق و سپس تزریق به داخل قالب زیره کفش تولید میشود. پی یو یک ماده پلیمری است که از ترکیب مواد شیمیایی خاص و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مقاومت بالا در برابر لغزندگی : مقدار اصطکاک یا ضریب اصطکاک بین مواد زیره کفش و مواد مختلف کفپوش باید بالا باشد تا از لیز خوردن فرد جلوگیری کند.