با انواع مختلف زیره کفش و خصوصیات آنها آشنا شوید! – مجله کادای

زیرههای رابر در برابر ساییده شدن مقاومت بسیار بالایی داشته و باعث دوام و ماندگاری کفش میشوند. از آسیب رسیدن به پاهای شما محافظت میکند و در عین حال موجب دوام بیشتر کفش میشود. این زیرهها به خاطر لاستیکی بودن به سادگی خم شده و انعطافی عالی دارند لذا قدم برداشتن با این کفشها بسیار راحت است و اینگونه کفشها را برای گزینههایی مانند کفش کوهنوردی مناسب میکند. با این حال، در سالهای اخیر مد و فشن تغییر کرده است. به دلیل نرمی فوقالعاده زیره EVA معمولا آن را با لاستیک و تی پی یو (TPU) ترکیب میکنند تا در برابر حرارت مقاوم باشد و تغییر شکل ندهد. در یک نگاه سطحی و تقسیم بندی معمولا تمامی کفشها چه مردانه و چه زنانه از به هم چسبیدن و همکاری بین دو بخش اصلی و کلی به وجود میآیند: بخش رویه کفش و بخش زیره کفش، زیره پی و زیربنای ساختمان کفش بوده و رویه بدنه ساختمان کفش است.بخش رویه کفش به قسمتی گفته میشود که شامل بدنه اصلی و آستر کفش شده و پوشش دهنده پا میباشد و قسمت زیره به قسمت پایینی و بیرونی کفش اطلاق میشود که پوشش دهنده کف پا میباشد.

از آنجایی که زیره ای وی آ بسیار نرم است ممکن است وزنهای بالای صد کیلوگرم منجربه له شدگی زیره و آسیب دیدن کفششود لذا معمولا با موادی دیگر ترکیب میشود تا مقاومتش بالاتر بیاید. در بین اکثر زیرهها زیره ای وی آ سبکترین وزن را داشته لذا باعث تولید کفشهایی بسیار سبک میشود. کفش هایی با زیره چرمی بسیار سالم و راحت هستند و پا در این کفشها اصلا عرق نمیکند. یکی دیگر از ویژگیهایی که شاید کمتر به ذهنها خطور کند نقش زیره کفشدر زیبایی است که این بعد از زیبایی کفش بیشتر در هنگام قدم برداشتن و راه رفتن نمایان میشود. مهمترین نقش زیره محافظت است.

گاهی با محافظت از پا در برابر سطوح ناهموار، سنگها، اشیا تیز و سفت؛ گاهی هم با ایجاد اصطکاک مناسب و مقاومت در برابر لیز خوردن نقش حفاظتی خود را ایفا میکند. علیرغم آنکه مقاومت کشسانی پایین تری در دمای بالا نسبت به لاستیک طبیعی دارند اما طول عمری بالاتری داشته و با قرار گرفتن در معرض گرما نرم نمیشوند. انعطافپذیری در دمای پایین زیره NBR از لاستیک طبیعی پایینتر است. توصیه میشود در ساخت کفشهای راحتی از این زیره استفاده نشود. زیره کفش پی یو انعطافپذیر است، در سرما عایق حرارتی بوده و احتمال شکستگی نیز در این نوع زیرهها بسیار کم است (طبق استانداردهای جهانی، احتمال شکستن این زیره حدودا 10 درصد است). استفاده از این زیره بسیار کم شده بود تا بعد از گرانی پی یو دوباره استفاده از پی وی سی رونق پیدا کرد. وزن کم زیرههای پی وی سی سبب شده تا کفشهای سبکی هم ایجاد کنند.

بله پی وی سی، همان موادی که در ساخت لوله و پنجره و… شما میتوانید برای مشاهده کفشهای ساخته شده از زیره ای وی آ روی اینجا کلیک کنید. برای شناخت بهتر زیره TPU میتوان به کفشهای ایمن و کفشهایی که برای ورزشهای سخت مانند کوهنوردی، اشاره کرد. با توجه به تولید کفشهای مختلف برای استفاده در شرایط و موقعیتهای متفاوت، نیاز به تولید زیرههای متنوعی هم هست که هر کدام از جنسهای متفاوتی ساخته شدهاند. در هنگام خرید کفش، زیره کفش یکی از مواردی است که باید به آن توجه داشت. هر کدام از متریالها ویژگیهای منحصربهقرد خود را دارند که با توجه به ویژگی و خواصشان قیمتگذاری میشوند. به دلیل مقاومت خوب این زیره عایق خوبی در برابر لغزش است و برای کفش چرم مردانه نیز گزینه مناسبی است. این زیره در حالت کلی شفاف و بدون رنگ است و همین ویژگی باعث می شود تا تولیدکنندگان کفش این زیره را با رنگ کفش مورد نظر خود تولید کنند.