انواع مختلف زیره کفش و ویژگی های آنها : نیازکو نماد اصیل کفش تبریز

در این مقاله قرار است در مورد نقشی که زیره در کفش ایفا میکند، انواع زیره به کار رفته در کفشهای موجود در بازار و بررسی خواص و ویژگی هر کدام از آنها به طور مفصل و دقیق بپردازیم. از کفش مانند کفش صنعتی تا کفش مجلسی مورداستفاده قرار م يگيرد. مشخصات کشسانی برجسته و خواص عالی لاستیک طبیعی به انواع زیره کفش اجازه میدهد تا در سرما همچنان نرم و منعطف باقی بماند. این زیره ذاتا سخت است و با اضافه کردن برخی مواد می توان آن را نرم کرد. پلیمر پی وی سی بسیار سخت است اما وقتی که برای زیره کفش مورد استفاده قرار مي گيرد با استفاده از افزودنی هایی نرم می شود. مقاومت بالا در برابر خمش : قدم زدن و دویدن، زیرره کفشها را در معرض خمش قرار م یدهد.

مقاومت به فرسودگی در برابر گرمای آن در مقایسه با لاستیک طبیعی یک مزیت برای زیره NBR محسوب می شود. کفش هایی که دارای زیره با کف لاستیکی هستیند به اسم RB نیز شناخته می شوند و زیره لاستیکی از مواد بازیافتی و با استفاده از قالب پرس داغ ساخته می شود. کو پلیمر جامد استات وینیل و اتیلن در حین فرایند تولید زیرره کفش با استفاده از یک گاز به عنوان عامل پف زا منبسط می شود. بسته به نوع استفاده، کفشها در دسته بندیهای گوناگونی قرار میگیرند و از این رو مواد مختلفی باید برای تولید آنها مورد استفاده قرار گیرد.

زیرره کفشهای ایمنی NR در صنایع غذایی، حمل ونقل، تأسیسات، ساختمان و کشاورزی مورداستفاده قرار م يگيرد. زیره کفش پی یو یا پلی یورتان شامل دو نوع پلی اتری و پلی استری است که در مقالات دیگر مورد بحث قرار گرفته است. زیره کفش پلی یورتان: مواد پلی یورتان به صورت دوجزئی و از ترکیب دو مایع در فشار بالا توسط دستگاه تزریق و سپس تزریق به داخل قالب زیره کفش تولید می شود. زیرره پی وی سی به طور معمول به صورت تزریق مستقیم تولید می شود. زیره کفشها تولید شده از لاستیک معمولاً ترکیبی از چند ماده افزودنی به لاستیک است تا بتوان خواص فیزیکی زیره کفشها را کنترل کرد. زیره PU به زیرههایی گفته میشود که ترکیبی از دو ماده پلی ال و و ایزوسیانات باشد. این ماده در سال 1975 ثبت شد و بسیار مفید است.

• گران بودن: زیره چرم معمولاً از زیره لاستیکی و پلاستیکی گرانتر است. نئوپرین ها خانواده بزرگی از لاستیک های مصنوعی هستند که مشخصاتی شبیه به لاستیکی طبیعی داشته اما مقاومت به نفت، روغن، اکسید شدن و مقاومت به آتش بالاتری نسبت به لاستیکی طبیعی دارد. زیره NBR مقاومت بالایی در برابر مواد معدنی و روغن های گیاهی دارد اما مقاومت پایینی در برابر حلالهای اکسیژنه مانند استون، متیل اتیل کتون و دیگر کتونها دارد. روی هم رفته، زیره های PU برای ایستادن راحت در ساعت های طولانی بسیار عالی هستند. با این حال، مانایی فشار زیره پی یو از زیره EVA پا یین تر است بنابراین عمر زیره پی یو طولانی تر است. و کفش های تولید شده توسط این نوع پلیول ها برای استفاده در محیط های شیمیایی مناسب تر می باشند. از دیگر مزایای این زیره این است که امکان شکستن ندارد و چگالی متوسطی دارد بنابراین وزن نسبتا سبکی دارد و برای پیادهروی نیز مناسب است.