انواع زیره کفش و ویژگی های آن – بلاگ استوریاب

در برخی کفش ها زیره جدا از بخش رویه و آستر کفش تولید می شود اما در برخی موارد زیره به بدنه اصلی کفش تزریق می شود و شکل یکپارچه ای را به وجود می آورد در این زمان دیگر نگران جدا شدن زیره کفش نخواهید بود. زیره پایه و ستون اصلی کفش است و انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن ها در ایران زیره کفش PU است که مخفف پلی اورتان است. لاستیک بوتادین استایرن (Styrene Butadiene Rubber-SBR):لاستیک استایرن-بوتادین رایج ترین و ارزان ترین لاستیک مصنوعی است. سهم استایرن در ترکیب حدود ۲۹ تا ۵۵ درصد است که مقدار پایین استایرن به گرید نرم و مقدار بالای استایرن منجر به تولید زیره سفت میگردد.

متداول ترین زیره کفش الاستومر ترموپلاستیک شامل دو گروه پلی یورتان های ترموپلاستیک و استایرن بوتادین استایرن است. زیره NBR یا الاستومر نیتریل کوپلیمری از بوتادین و اکریلونیتریل است که عمدتاً برای استفاده در کاربردهایی که زیره کفش نیازمند مقاومت بالا در برابر بنزین و مواد نفتی است مناسب است. بنابراین اگر در ساخت زیره کفش EVA از لاستیک و تی پی یو (TPU) استفاده نشود، احتمال لیز خوردن کفش در سطوح لغزنده و مرطوب وجود دارد. اگر به دنبال کفشی مستحکم و قوی میگردید تا بتوانید در شرایط آب و هوایی مرطوب و لغزنده از آن استفاده کنید، زیره کفش تی پی یو (TPU) و زیره لاستیکی (Rubber) بهترین گزینههای پیش روی شما است.

به دلیل نرمی خیلی زیاد این زیره معمولا آن را با لاستیک و تی پی یو (TPU) ترکیب می کنند. این همان مادهای است که در مهارها و تارهای کوهنوردی استفاده میشود، و ماموت، مربی کوهنوردی، با گذاشتن آن در دوندههای خود وارد بازار کفشهای کتانی شد. فروشگاه لوکس گلامور نیز در بخش کفش مردانه خود از انواع زیره ها استفاده کرده است تا جوابگوی نیاز ها و سلایق مختلف شما عزیزان باشد امیدواریم با توجه اطلاعات ارائه شده در این مقاله کفش متناسب با تیپ و شغل خود ار انتخاب نمایید و ما را از نظرات خود بهره مند کنید.

با این حال، یک دونده ممکن است یک کفش مخصوص دویدن با زیره سبک را که پشتیبانی و کشش را ارائه می دهد ترجیح دهد. با این حال، این طراحی ساده و ناکارآمد پایه و اساس کفش های امروزی را همانطور که امروزه می شناسیم پایه گذاری کرده است. نکته جالب در مورد رابر برای زیره کفش این است که این زیره مقاومت سایشی بینظیر و استحکام کششی بالایی دارد. امروزه اکثر انواع زیره کفش لاستیکی از نوع مصنوعی هستند تا زیره لاستیکی طبیعی که در گذشته از درختان حاصل میشد. زیره برای قرن ها به طور پیوسته در حال پیشرفت بوده است، بیشتر پیشرفت ها در چند دهه گذشته حاصل شده است. • دوام کمتری نسبت به دیگر انواع زیره کفش دارد: زیره چرم بیشتر به علت داشتن جذابیت ظاهری بالا خریداری میشود تا برای داشتن دوام زیرا دوام کمتری نسبت به دیگر زیره های کفش داراست.