انواع زیره کفش و ویژگی های آنها |

پلی ال های پلی اتری دارای خواص مقاومت شیمیایی بهتر بوده ضمن آنکه ویسکوزیته بالاتر داشته و مقداری گرانترمی باشند. پلی ال های پلی استری کمی ارزانتر، واکنش پذیرتر و دارای ویسکوزیته پایین تر هستند. و کفش های تولید شده توسط این نوع پلی ال ها برای استفاده ایمنی کاری در محیط های شیمیایی مناسب تر می باشند. هنگامی که مقدار کاتالیزور بزرگ است، سرعت رزین سازی سریع است، جریان پذیری ضعیف است و سطح آن تنها غالبا معیوب است؛ مقدار کاتالیزور کاهش می یابد و سطح به دست آمده از یکنواخت دست نخورده است، اما زمان قالب گیری طولانی تر است و کارایی تولید تنها کاهش می یابد. زیره پی وی سی معمولا به صورت تزریق مستقیم تولید و استفاده می شود. این بیشتر به دلیل لولههای پلاستیکی با همین نام معروف است، ارزان ترین و سبک ترین زیره کفش پی وی سی است و به صورت گرانول ساخته می شود.

این زیره برای فصلهای تابستان و زمستان بسیار مناسب است و عایق حرارتی خوبی به حساب میآید. لاستیک استایرن- بوتادی ان بهعنوان رایجترین و ارزانترین لاستیک مصنوعی به شمار میآید. وجود تمام ویژگی های ذکر شده در نهایت ما را به این نتیجه می رساند که زیره پی یو انتخاب مناسب و با کیفیتی برای تولید کفش پرستاری است. با اینحال ، مانایی فشار زیره پی یو از زیره EVA پایینتر است بنابراین عمر زیره پی یو طولانیتر است . عمر طولانی: ماندگاری و عمر این زیره بسیار زیاد میباشد. تولید این ماده پلیمری بسیار پیچیده و سخت میباشد. زیره اتیلن وینیل استات یا EVA به دلیل ارزان بودن و سبکوزن بودن یکی از محبوبترین مواد مورداستفاده در تولید زیره کفش میباشد. زیره کفش پییو (PU) به خاطر مزایایی که دارد یکی از بهترین زیرههای کفش موجود در دنیا است و همچنین پر مصرفترین نوع زیره کفش در ایران میباشد.

در میان انواع زیرههای کفش، زیره کفش چرم یا همان زیره کفش میکرولایت یکی از محبوبترینها است. این یکی از ویژگی های منحصر به فرد پلی یورتان است.این زیره ها دارای خواص مکانیکی عالی در دراز مدت اند و آزمون های قدم زنی را به راحتی پاس میکنند. سازگار با محیط زیست: این پلیمر از مواد قابل بازیافت ساخته شده است و به محیط زیست آسیب نمیرساند. مقاوم در برابر مواد شیمیایی: در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و در آن حل نمیشود. زیره پلی اورتانی در عین حال که سبک است اما در برابر سایش هم بسیار مقاوم می باشد. توجه کنید که زیره EVA در کنار نرم بودن، بسیار سبک است و در ساخت کفشهای راحتی نیز کاربرد دارد.

خصوصاً اگر پاهای شما بیش از حد عرق میکند، زیره چرم برای شما انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود زیرا قابلیت تنفسپذیری دارد. برای تهیه یک کفش ماندگار و راحتتر لازم است که کفشی با جنس و طراحی زیره بهتر را تهیه کنید؛ چرا که کفشها محصولاتی هستند که ساعات زیادی از شبانه روز را همراه پای افراد بوده و اگر کفشی که انتخاب میکنید از زیره مناسبی برخوردار نباشد نه تنها کفش به زودی از بین رفته بلکه ممکن است به پای شما هم آسیب برساند. پلی یورتان به طراحان اجازه می دهد تا همه این اهداف را برآورده کنند.