انواع زیره کفش و خصوصیات آنها

همین طور در سال ۱۳۲۷ با طراحی نوآورانه خود پاساژی به نام «استاندارد» را در خیابان زند شیراز افتتاح کرد که چندین مغازه و یک سینما داشت. همچنین مدتی بعد از راهاندازی شرکت، پاساژی را در محله گلوبندک تهران با طرحی از خودش احداث کرد که بعدها آن را «استاندارد» نامید. زیره نئوپرین ویژگی انعطاف در دمای پایین را لاستیک طبیعی را نداشته و کاربرد آن را برای مصارف جذب ضربه و شوک محدود میکند. در این مقاله با انواع زیره کفش و ویژگی آنها آشنا خواهیم شد. کلمه EVA مخفف عبارت (Ethyl Vinyl Acetate) است و ویژگی آن این است که از مواد فوقالعاده نرمی ساخته شده و قابلیت تحمل شوکها و ضربههای شدید را دارد. کلمه پیو (PU) مخفف عبارت پلی یورتان (Poly Urethane) است و به طور خلاصه به زیرههایی گفته میشود که با ترکیب دو ماده پلی ال و ایزوسیانات ساخته میشوند.

علت انعطافپذیری آن، عمدتا به دلیل ترکیب بخشهای سخت و نرم است. این مواد عمدتا در بعضی از کفش های ورزشی و همچنین در صندل ها و دمپایی ها استفاده می شوند. سپس از سال ۱۳۳۰ به تجارت، صادرات و واردات با محوریت واردات کفش به نمایندگی از شرکت باتا (شرکت کفشسازی واقع در چکسلواکی) و صادرات اقلامی مثل کتیرا و مواد روغنی مشغول شد. چطور ایدههای او توانست جهت صنعت کفشسازی ایران را تغییر دهد؟ تکراسا نوشت: کفش ملی نه تنها نخستین کارخانه کفشسازی ماشینی در ایران بود، بلکه محمدرحیم متقی ایروانی، بنیانگذار کفش ملی، کفش را که در آن زمان کالایی لوکس به حساب میآمد در ذهن مردم به عنوان یک نیاز اصلی جا انداخت و با تولید انواع کفش برای تمامی طبقات جامعه، مدل پوششی جامعه را دستخوش تغییرات جدی کرد. در این مقاله همراه استا کفاش باشید، تا زیره انواع کفشها را بشناسیم.

زیره کفش پی وی سی (Poly Vinyl Chloride) یک عایق بسیار عالی برای انواع کفشها محسوب میشود. تی پی یو یک ترمولاستیک الاستومری بر پایه پلی یورتان است که وقتی با مواد پی وی سی مخلوط می شود یک ماده انعطاف پذیر تشکیل میدهد. در حال حاضر EVA یکی از بهترین مواد برای جذب ضربه و شوک در جهان می باشد به همین دلیل است که اغلب برند های مطرح جهان ازا ین ماده استفاده می کنند. کفش هایی که دارای زیره با کف لاستیکی هستیند به اسم RB نیز شناخته می شوند و زیره لاستیکی از مواد بازیافتی و با استفاده از قالب پرس داغ ساخته می شود. این شرکت به اسم بنیانگذارش ویتاله برامانی، نامگذاری شده است.

قدیمی ترین و اصیل ترین زیره کفش، زیره چرمی است که امروزه جزء صنایع دستی است. نرمش و جابه­جا کردن عضلات برای رفع خستگی پا باعث جریان خون به نقاط مختلف پا میشود که میتوان مچ پا را به سمت بالا کشید و نگه داشت. مدتها بعد نیز در کارخانه خودش اکثر تألیفات و مکتوبات اداری را بر عهده داشت. این شرکت پیش از واگذاری به دولت در سال ۱۳۵۷ شامل ۵۲ کارخانه در صنایع مختلف کفش و چرم بود و بیش از ۴۰۰ شعبه و ۱۰۰۰۰ کارمند داشت. اما مغز متفکر پشت این همه کارها چه کسی بود؟ اما مدتی بعد از ورود به آمریکا از دانشگاه انصراف داد و به ایران بازگشت. عمده مردم آن دوره از گیوه و گالش استفاده میکردند، اما صنعت تولید آنها کاملاً سنتی و دستی بود. شاید بهتر باشد، خیلی بیش از این جلو نرویم و ابتدا کمی بیشتر با آقای محمدرحیم متقی ایروانی آشنا شویم و پس از آن به ادامه داستان بپردازیم.