آشنایی با انواع زیره کفش – PVC , EVA ,TERMO, P.U چرمینه

مواد پلی یورتان بهصورت دوجزئی و از ترکیب دو مایع در فشار بالا توسط دستگاه تزریق و سپس تزریق به داخل قالب زیره کفش تولید میشود. این مواد به صورت مایع و دو جزعی به نام های پلیول و ایزوسیانات می باشد که هنگام ترکیب با هم دیگر واکنش یافته و زیره پی یو تولید می شود. این زیره خیلی سبک است و از آن در تولید کفشهای راحتی نیز استفاده میشود. در دنیا کشورهای زیادی به تولید زیره پی یو مشغول هستند که از میان آنها ایران، چین و ایتالیا دارای دستگاههای تزریق ساخته شده هستند. عمر این زیره طولانی است زیرا دارای دو نوع پلی اتری و پلی استری می باشد که سلول نرم و منعطفی به آن می بخشد. از SBR به عنوان زیره کفشهای ورزشی و همینطور کفش های راحتی و غیر رسمی استفاده میشود. زیره هر کفش تاثیر زیادی در کیفیت و راحتی آن کفش دارد بنابراین برای خرید یک کفش خوب باید با خصوصیات و کاربرد انواع زیره کفش آشنا باشید.

حال سوالی که پیش میاید این است که از کدام یک در چه شرایطی استفاده کنیم؟ •قدرت اصطکاک زیره پی یو متوسط پیش بینی شده است. کفشهایی که دارای این زیره هستند در مقابل لغزش و رطوبت مقاومت بالایی دارند. این زیره دارای کاربرد زیادی در تولید کفشهای مختلف دارد. •به دلیل کیفیت و مرغوبیت جنس زیره فرسایش و ساییدگی آن بسیار کم می باشد. جنس پی وی سی به طور طبیعی سخت است اما با افزودن و ترکیب مواد گوناگون کمی نرمتر میشود و میتواند به اشکال مختلف تغییر شکل دهد و در تولید مدلهای مختلف کمک کننده باشد.

مدلهای زیادی در بازار وجود دارد که با استفاده از این جنس مشهور تولید شده و به فروش میرسد. علاوه بر موارد ذکر شده، زیره های پلی اورتانی بر پایه پلی استر دارای مقاومت بالا در برابر آب هستندکه باعث جلوگیری از سرخوردگی در برابر آب می شود. جریان هوا و تنفس پذیری از وظایف زیره میکرولایت است. در این زیرهها هوا گردش دارد و همچنین این زیرهها قابلیت جذب رطوبت را دارند. •زیره پی یو قابلیت تحمل وزن بالا تا 100 کیلو گرم را دارد. معمولا زیره هایی که از مواد ترمو ساخته میشوند، دارای کیفیت بالایی است، ولی وزن آنها کمی بالا می باشند (البته این سنگینی موقع دست گرفت کفش مشهود میشود) مواد زیره ترمو بسیار خوشبو می باشد، که در همان ابتدای نظر شما را جلب میکند، این خوشبو بودن تا حدودی می تواند باعث جلوگیری از بوی بد پا شود، در مواد ترمو میتوان از ترکیب رنگهای متفاوتی استفاده کرد به شکلی که قسمتی از زیره به یک رنگ و قسمت دیگری به رنگ دیگری می باشد، که با کمی خلاقیت در تولیدکننده یا طراح مدل کفش زیبایی ۲ چندانی به کفش می دهد، شکستی در زیره ترمو بسیار پایین است و به ندرت دیده میشود، زیره ترمو بیشتر در کفش های مردانه استفاده میشود، امکان سایش در زیره ترمو وجود ندارد، ترمو دارای عایق حرارتی می باشد که باعث جلوگیری از انتقال حرارت زمین به پا میشود.

زیره های کفش پلی اورتانی، که اصطلاحاً زیره کفش pu نامیده می شوند، علاوه بر وزن پایین آن ها، از بافت نرم و منعطفی برخوردا هستند که این ویژگی ها باعث راحتی پا در داخل کفش میشوند. این زیره ساخته شده از مواد بسیار نرم است و میتواند در برابر ضربههای با شدت زیاد تحمل فوقالعادهای داشته باشد. کفشی که با زیره Rubber ساخته شده، ممکن است در هنگام حرکت بر روی سطوح صاف و صیقلی به دلیل اصطکاک لاستیک با سطح، تولید صدا کند که طبیعی است. زیرهی چرم یا همان زیره میکرولایت محبوبیت زیادی در بین انواع مختلف کفش دارد. چنانچه در زمان تولید زیره پی یو توجه کافی به آن نشود احتمال دارد که زیره دارای حباب هایی باشد که به دلیل مواد نامرغوب یا اشکال در قالب رخ دهد. این زیره تقریبا جدید است و فرم بهبود یافتهای از مواد پلی اورتان است. از ویژگی های مهم این نوع زیره ها می توان به سازگاری بالای آن ها با محیط زیست اشاره کرد.