آشنایی با انواع زیره کفش – PVC , EVA ,TERMO, P.U چرمینه

زیره ی کفش EVA : زیرره ی اتیلن وینیل استات یا EVA به دلیل ارزان بودن و سبک وزن بودن یکی از محبوب ترین مواد مورد استفاده در تولید زیرره ی کفش است. محصول حاصل یک فوم سلول باز است که به اندازه زیرره EVA ارزان و سبک وزن نیست. به دلیل داشتن سلول باز زیره پلی یورتان، خاصیت جذب ضربه آن به اندازه فوم EVA قابل توجه نیست. فوم سلول بسته حاصل به زیرره ی کفش خاصیت جذب ضربه بالایی می دهد. در مقایسه با لاستیک طبیعی، مقاومت سایشی بالاتری اما مقاومت به خستگی ضعیف تری دارد. مقاومت سایشی بالا: تعویض زیرره کفشها سا ییده شده و فرسوده چرميیا لاست کیی حاکی از نیاز به زیرره کفش با مقاومت سایشی بالا است. در دنیا قالب گیری توسط دستگاه cnc انجام می شود که زمان کمتری می گیرد اما در ایران به دلیل اینکه بیشتر قالب ها کپی برداری از نوع خارجی است لذا نمی توان از این دستگاه استفاده بهینه ای کرد.

ورق های اکسترود با سختی ها و رنگ های مختلف می تواند با شعله به ضخامت مطلوب لمینه شده و به شکل مشخص برش داده شود. تأثیر و نقش شکل ظاهری کفش بر انتخاب خریداران کفش ورزشی و رسمی امروزه بیشتر مشهود است. یک ترموپلاستیک الاستومری بر پایه پلی یورتان است، TPU کاملا شفاف است و یکی از ویژگی های مهم خاصیت ارتجاعی عالی آن است. در این مقاله با انواع زیره کفش و ویژگی آنها آشنا خواهیم شد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با یکی از مهم ترین بخش ها و ساختار های کفش آشنا کنیم که می تواند تاثیر زیادی در خرید کفش شما داشته باشد. زیره های طبی PU و TPU در کفش های کدام کمپانی ها استفاده میشود ؟

این نوع زیره ویژگیهای ضد آب را ارائه میدهد و استفاده از آن را در کفش های معمول مانند کفشهای خیابانی و صندلها ایده آل میکند. یکی دیگر از ویژگیهای این زیرهها سبک بودن آنهاست که به دلیل چگالی متوسطی است که دارند. زیرره پی وی سی به طور معمول به صورت تزریق مستقیم تولید می شود. مقاومت به پارگی، سوراخ شدن و لغزش لاستیکی طبیعی در مقایسه با زیرره پی وی سی بالاتر است. مهم ترین پارامتر توصیفی زیره ی کفش SBS نسبت ترکیب استایرن به بوتادی آن است. لاستیک مصنوعی SBS از پلیمرهای استایرن بوتادی ان پشت سر هم تشکیل شده است.

با این حال، زیرههای ABS مقاومت ضعیفی در برابر تغییرات آب و هوا نشان میدهند و در محیط خارج از خانه هم عملکرد ضعیفی دارند. اما در زمستان نمی توان از این کفش استفاده کرد، زیرا تمام آب را از سطح جذب می کند. ترموپلاستیک ولکانیست (TPV) که پیوند عرضی دوگانه تحت تأثیر فرایند دمایی ایجاد می شوند، به دلیل مصرف پایین آن در اینجا بحث نمی شود. در بیشتر مواقعی که مقاومت در برابر نفت، بنزین و هیدروکربن های آروماتیک مطرح است، به جای زیرره ی لاستیکی طبیعی از لاستیکی NBR استفاده می شود. TPU در برابر پارگی مقاومت بسیار بالایی دارد. زیرههای چرمی گاو یا گاومیش در کفشهای خاص بسیار پرکاربرد هستند. امروزه بیشتر انواع زیره کفشهای لاستیکی از نوع مصنوعی هستند تا زیره لاستیکی طبیعی که در گذشته از درختان حاصل می شد.