آشنایی با انواع زیره کفش (قسمت اول) – شرکت تولیدی کفش شهپر

TPU نوعی کوپلیمر بلوک است (شامل بخشهای نرم و سخت است). قسمت زیره کفشمیتواند از مواد مختلفی ساخته شود، که ممکن است جنس مواد سازنده آن لزوما با جنس سایر بخشهای کفشهم یکسان نباشند. این زیره وزن بالاتری نسبت به دیگر زیره ها دارد ولی استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد، به همین خاطر از این زیره برای ساخت کفش راحتی استفاده نمیشود. سایش بالایی دارد و قدرت اصطکاک آن ضعیف است و امکان سرخوردگی در تمام سطوح وجود دارد. کفش هایی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند، از وجود زیره EVA سود خواهند برد. تفاوتی که این زیره با موارد قبلی دارد این است که کمی سنگینتر از بقیه است.

این نوع زیره با تولید و ترکیب گرانول های لاستیکی از مواد اولیه جامد ساخته می شود. کفش های راحتی با استفاده از سیستم های فوم پایه پلی اتری تولید می شوند، حال آنکه برخی دیگر از انواع کفش های ورزشی مانند کفش تنیس از سیستم های فوم پایه پلی استری تولید می شوند. مشخصات زیره لاستیک (Rubber): کفش با زیره لاستیکی معمولا سنگین ولی با کیفیت است. کفش با زیره TRP قطعا یک گزینه عالی برای گردش در طبیعت است، اما برای مواقعی که مجبور هستید به مدت طولانی سرپا باشید، زیاد مناسب نیست. مقاومت عالی در برابر سایش، چگالی کم، جذب ضربه بالا، مقاومت در برابر لغزش و سر خوردن ویژگی هایی هستند که زیره های پی یو را گزینه ای عالی برای خرید می کنند.

مخفف کلمه Ethylene Vinyl Acetate می باشد، که ماده ای بسیار الاستیک است. یک زیره عالی نیاز دارد که بادوام، راحت و متناسب باشد نه اینکه صرفا مقرون به صرفه باشد. زیره برای قرن ها به طور پیوسته در حال پیشرفت بوده است، بیشتر پیشرفت ها در چند دهه گذشته حاصل شده است. برای پوشیدن در زمستان مناسب است ولی بهتر است در تابستان استفاده نشود. بنابراین ، می توان از تیپییو (TPU) برای تولید زیره کفش مناسب تمام فصول استفاده کرد. به لطف قابلیت تغییر شکل PVC سبک های زیادی را می توان با استفاده از ان تولید کرد.

این پلیمر به دلیل عدم وجود مونومر اورتان با بسیاری از پلیمرهای دیگر متفاوت است (سایر پلیمرها با توجه به مونومر مورد استفاده برای تولید نامگذاری می شوند ؛ به عنوان مثال ، پلی اتیلن از مونومرهای اتیلن ساخته می شود). همانطور که واکنش پیشرفت می کند، گرمای انباشته نمک و آمین سوم را آزاد می کند و فعالیت کاتالیزوری را به وجود می آورد. اساس فرمولاسیون زیره کفش pu بر پایه واکنش پیش پلیمر های ایزوسیاناتی (isocyanate) با یک سیستم پی ال (polyol) استوار می باشد. سیستم های فوم پلی یورتان زیره کفش بر دو نوع پلیول پلی اتری و پلیول پلی استری پایه گذاری شده اند.