آشنایی با انواع زیره کفش (قسمت اول) – شرکت تولیدی کفش شهپر

به علت اینکه در دماهای مختلف تغییر شکل می دهند معمولا با لاستیک و تی پی یو ترکیب می کنند تا تغییر شکل پیدا نکنند. این زیره مقاومت بالایی در مقابل شکستن دارد ولی در دماهای پایین و مناطق زمستانی درصد شکنندگی آن کمی بالاتر می رود. در واقع به قسمت بیرونی کفش زیره گفته میشود که دائما در تماس با سطح زمین است. این زیره وزن بالایی داشته و مناسب استفاده در کفشهای راحتی نیست زیرا منجربه خسته شدن پا میشود، اما همین سنگینی در کنار سایر خواص این زیره سبب ایجاد بالاترین اصطکاک با سطح در بین تمام انواع زیرهها میشود؛ تا جایی که بخاطر ایجاد اصطکاک بالا با سطح صیقلی گاهی سرو صدا ایجاد کرده یا حتی بوی لاستیک میدهد. این زیره مقاومت خوبی در مقابل چربی حیوانی، روغن، نفت، اسیدهای مخصوص و الکلها دارد. از کفشهایی که با زیره ترمو ساخته میشوند میتوانید به راحتی در تمام سال استفاده نمایید چرا که در برابر انتقال سرما و گرما مقاومت خوبی دارند.

اگر در بخش مشخصات کفش شما عبارت Rubber نوشته شده است، به این معناست که کفش شما از یک زیره لاستیکی بهره میبرد. یک زیره عالی باید بادوام، راحت و متناسب با نیاز شخص باشد، نه اینکه فقط ارزان و مقرون به صرفه باشد. همانطور که از نامش پیداست، این زیره ها ترکیبی از کف چرم و لاستیک هستند. کف کفش های مردانه و زنانه معمولاً از چرم مرغوب، لاستیک یا ترکیبی از این دو ساخته می شود. کفش هایی که برای بازی فوتبال، بیس بال، گلف و فوتبال استفاده می شوند دارای روکش یا سنبله هایی هستند که در زمین فرو می روند و کشش مورد نیاز را فراهم می کنند. به همین دلیل، بسیاری از کفش های مجلسی دارای یک کفی چرمی در قسمت جلوی کفش و یک کائوچوی لاستیکی در پاشنه برای کشش بیشتر هستند.

این با ترکیب و قالب گیری گرانول های لاستیکی ، که از مواد اولیه جامد به دست می آیند ، تولید می شود. در مورد پلی یورتان ترموپلاستیک ( TPU)، کریستالها در نتیجه رسوب و تهنشینی یک ترکیب ( پلی استایرن) از شبکه پلیمری ( استایرن بوتادی ان) حاصل میشوند. از معایب لاستیک های طبیعی این است که چون لاستیک طبیعی یک هیدروکربن است، در تماس طولانی با حلالهای نفتی و بنزین مقاومت بالایی ندارد. آیا تا به حال فکر کرده اید که PVC تنها برای ساخت لوله های آب یا تفنگ اسباب بازی استفاده می شد. کفش هایی که دارای این کفی هستند معمولاً در دفاتر اداری یا برای لباس رسمی استفاده می شوند. کفی های ساخته شده از مواد دارای کف پای آناتومیکی مناسب هستند. کفش هایی که دارای این کفی هستند نیز بسیار باکلاس و با دوام هستند اما شرایط اعمال شده یکسان است، “آنها نیاز به نگهداری دارند”.

کف چوب پنبه معمولاً در لباسهای معمولی و در کفشهایی که برای افراد مسن ساخته شده است یافت می شود. بنابراین عمر آنها بسیار طولانی تر است. و کفش های تولید شده توسط این نوع پلیول ها برای استفاده در محیط های شیمیایی مناسب تر می باشند. متاسفانه، این مجموعه عظیم از زیرهها و سبکهای مختلف کفشها، انتخاب کفش مناسب برای اهداف مختلف را دشوار ساخته است. جوانان یا نوجوانان به ندرت از این کف پا استفاده می کنند. باور کنید یا نه، اما برخی از تولید کنندگان از لاستیک های خرد شده خودرو برای ایجاد زیره کفش خود استفاده می کنند. از طرف دیگر قیمت این نوع زیره گران است. انواع خاصی از کف به دلیل مواد یا طرح های خاص، کشش بیشتری نسبت به سایرین ارائه می دهند. استفاده از آنها برای افرادی که بیماری پا دارند، مانند التهاب کف پا یا نورومای مورتون ضروری است.